Domácí

Krádeží kol rapidně přibývá. Existuje několik způsobů, jak si kolo zabezpečit

V Česku se začaly množit krádeže kol. Za letošních šest měsíců jich zloději ukradli už tolik jako za celý předloňský rok. Navíc se začala ztrácet i elektrokola, jejichž cena přesahuje i sto tisíc korun. Obyčejné zámky zloději lehce překonají, takže dnes už běžnou ochranou jsou sledovací aplikace přes GPS.

Cyklistika se stala luxusním sportem. Kolo na baterky už stojí jako solidní ojeté auto. "Cena elektrokol běžně dosahuje částky 120 tisíc," uvedl prodejce elektrokol Miloš Pejcha.

"Jen na Náchodsku za poslední víkend evidujeme tři ukradená elektrokola," řekla mluvčí královehradecké policie Lucie Konečná. Škoda je dvě stě tisíc korun. Kdo má tak drahé kolo, ten by od něj snad ani neměl odcházet.

Související obsah

​Na ochranu před zloději se vyrábí masivní zámky, které nejdou lehce přeštípnout. Alternativou je smyčka z kovu. Na kolo se dá také namontovat GPS zařízení, které bicykl sleduje. Stojí čtyři tisíce korun. Jakmile se modul na kolo zamkne a kolo se začne hýbat, přijde na telefon upozornění.

Žádané jsou i mikročipy, kterými označíte kolo, zadáte do registru kontaktní údaje a když je nalezeno, tak je vám navráceno. Počet ukradených kol sice klesá, ale jen zdánlivě. Před lety byla hranice trestného činu pět tisíc korun, dnes je to deset tisíc. Tisíce zmizelých levnějších kol se tak do součtu vůbec nedostaly.

Související obsah

​"Ideální je, aby člověk, který zjistil krádež, ji nahlásil co nejdříve," upozornil mluvčí pardubické městské policie Jiří Sejkora. Díky tomu třeba pardubičtí strážníci dopadli zloděje do hodiny.

Extrémně se ale zvýšily i krádeže kol vloupáním, tedy že pachatelé vylomí zámek a dostanou se do domů nebo sklepů. Letos už takto zmizelo tolik bicyklů jako za celý rok 2020. Policie radí, aby se o nákupu drahého kola lidé nezmiňovali ani na sociálních sítích. Ne všichni, kdo příspěvek čtou, jsou totiž přátelé.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz