Domácí

Ceny psů rostou. Za žádaného psíka s papíry chovatelé chtějí i 80 tisíc

Pořídit si psa s průkazem původu je čím dál dražší. U některých plemen se cena oproti minulému roku zvýšila až o sto procent. A prodloužily se také čekací doby. Na svého vysněného mazlíčka tak můžete čekat i déle než rok.

I chovatelům se zvyšují náklady. Rostou ceny jak energií, tak krmiva. A tak prodávají dráž. "Oproti loňskému roku šla cena štěňat nahoru až o padesát procent. Aktuálně se lepší kusy pohybují okolo 60 až 65 tisíc korun," řekl majitel francouzského buldočka David Sobotka.

"Tím, jak přišla covidová doba, tak se zdražovalo o sto procent a někde i víc. Lidé zůstali doma, nakupovali štěňata bezhlavě, kupovali i křížence, za které byla cena byla třeba 15 tisíc," vysvětlila psí instruktorka Zuzana Daušová.

Francouzský buldoček jménem Goofy má svou cenu, která ale během několik měsíců výrazně poskočila. A nejen Goofy, horkým zbožím a hitem posledních let je i trpasličí plemeno pomeranian se vzhledem plyšového medvídka. I za něj se plácnete přes kapsu.

Související obsah

​Malý pomeranian totiž vyjde bez průkazu původu na pět tisíc korun. S průkazem klidně na osmdesát tisíc. A lidé prý i takové sumy rádi dají.

Ceny energií i obrovská poptávka po štěňatech, to vše hraje roli. A nejen to. Chovatelé dva roky pejsky nevystavovali, nekonaly se chovné akce, výstavy a ani zahraniční prodej. To vše se teď snaží dohnat i cenou.

Na ceně psů se podepsalo také zdražení krmiva. "Rozhodují hlavně ceny vstupních surovin," vysvětlil Jiří Švihálek, jednatel firmy Yoggies zabývající se výrobou krmiva pro psy. Aktuálně je podle chovatelů nejvyšší poptávka po pudlovi anebo velkém knírači. Právě na ně se teď čeká i přes 12 měsíců.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz