Zahraničí

Šéf OSN se obává útoků na jadernou elektrárnu. Je to sebevražda, varoval

Šéf OSN se obává útoků na jadernou elektrárnu. Je to sebevražda, varoval
Generální tajemník OSN António Guterres Zdroj: Profimedia

Šéfa Organizace spojených národů (OSN) Antónia Guterrese rozzuřil útok na Záporožskou jadernou elektrárnu. Jde podle něj o sebevraždu. Doufá, že ostřelování přestane a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) bude do areálu moct poslat své zástupce.

"Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedný," řekl na pondělní tiskové konferenci v Tokiu Guterres. "Doufám, že útoky skončí a MAAE se bude moct dostat do areálu," dodal.

V areálu Záporožské jaderné elektrárny vypukl v pátek požár. Předtím byl areál ostřelován. ​Podle Ukrajiny má jít o provokaci ze strany Ruska, které elektrárnu okupuje. Výstřely měly přiletět z ruské strany. Důkazem má být krátký let raket, které jsou mezi startem a dopadem ve vzduchu jen asi tři vteřiny. Podle Ruska ale elektrárnu ohrožuje Ukrajina. Armáda Ukrajiny se podle agentury TASS snažila vytvořit hrozbu jaderné katastrofy.

Další salva navíc na elektrárnu dopadla v neděli. Jednoho ze zaměstnanců zranil šrapnel. Reaktory se poškození vyhnuly. "Tentokrát byla jaderná katastrofa zázrakem zažehnána, ale zázraky netrvají věčně," vyjádřila se k útoku ukrajinská státní firma Energoatom.

Související obsah

Guterres ostřelování v pondělí ráno odsoudil. Ukrajinu ani Rusko ale z útoku neobvinil, upozornila agentura AFP. "Podporujeme MAAE ve snaze vytvořit podmínky ke stabilizaci elektrárny," prohlásil.

Vedení elektrárny muselo po útoku odstavit jeden z bloků. OSN už o víkendu varovala před hrozbou jaderné katastrofy. "Vojenské akce ohrožující bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny jsou neakceptovatelné a musí skončit," řekl podle portálu Washington Post ředitel MAAE Rafael Grossi.

Další ostřelování jaderné elektrárny začalo v pátek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz