Domácí

Čtvrť, kde se zastavil čas. Nový Svět v Praze ještě turisté neobjevili

Praha nabízí spoustu zajímavých míst, kde vás nebudou čekat davy turistů a kde můžete v klidu objevovat nevšední zákoutí.

Mnoho lidí netuší, že téměř uprostřed Prahy se schovává městečko žijící jakoby samo pro sebe, se svou vlastní poetikou a identitou. Nový Svět se nachází stranou od hlavního turistického ruchu a je malou čtvrtí přiléhající k Pražskému hradu.

Jeden ze vstupů do Nového Světa vede z ulice Jelení. "Nejjednodušší je vystoupit z tramvaje nebo dojet autem k hotelu Jelení Dvůr, odkud je to už jen kousek," prozradil průvodce Martin Bělohradský a dodal, že druhý přístup je od Loretánského náměstí Černickou ulicí. Další možností je potom ještě přijít z Hradčanského náměstí Kamenickou ulicí.

Než vejdete do Nového Světa od Keplerovy ulice, tak si nezapomeňte užít výhled, třeba na katedrálu svatého Víta. "Zajímavá je jak ta historie, zejména v období renesance, spojená s Tycho de Brahem, tak i skutečnost, že během druhé světové války se zde usadily a bydlely významné osobnosti české kultury," popsal Bělohradský.

Související obsah

​Nový Svět byl vždy chudinskou čtvrtí. Místní obyvatelé se snažili své okolí alespoň nějak pozlatit, proto své domy pojmenovali například U Zlatého bažanta, U Zlatého hroznu nebo U Zlaté hrušky. Část Prahy, kde se zastavil čas, toho má díky své historii opravdu hodně co nabídnout. Proto tuto zatím málo populární část vyhledávají průvodci.

Procházky Novým Světem zajišťuje agentura Praha Neznámá, a tak je možné se velice jednoduše zaregistrovat na prohlídku a procházky se zúčastnit. Nový Svět si užijí i ti nejmladší. Pro ty je tady připravené dětské hřiště. V malebném zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky nalezneme také několik kaváren, které vás jistě naladí do pohody a klidu.

"Nabízíme všechno možné, hlavně ubytování. Máme tady šest romantických pokojů. Náš hotel byl vyhlášen jako osmý nejlepší romantický hotel na světě. Nabízíme drobné občerstvení, to je pro hosty, kteří přijdou z venku. Můžou se posadit přímo před hotelem, na jednom z dvorků, nebo v té romantické zahradě," uvedl majitel Romantik hotelu U raka Alexandr Paul.

Související obsah

​Za navštívení v Praze stojí také Břevnovský klášter, který je nejstarší v Česku. Průvodce Martin Bělohradský se nechal slyšet, že klášter byl založen v roce 933 biskupem svatým Vojtěchem a knížetem Boleslavem II. "Je to v současné době významná barokní památka a je možné si domluvit prohlídku kláštera. Provádí se tam pravidelné prohlídky, a to jak chrámu sv. Markéty, tak také krásného Tereziánského křídla," uzavřel průvodce.

Za návštěvu stojí i Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, který se nachází přímo v jeho areálu. Vedoucí pivovaru Aleš Potěšil říká, že v nabídce je klasický prohlídkový okruh, kdy návštěvníci mohou spatřit historické prostory pivovaru i současné výrobní prostory. Během prohlídky mohou vidět muzeum skla nebo ochutnat pivo z tanku. Cena prohlídky stojí zhruba 200 korun na osobu.

"U nás nabízíme všechny druhy piva, co nám vyrábí pivovar. K pivu dále nabízíme třeba utopence nebo hermelín. Máme také farmářské škvarkové placky a koláče. Posadit se můžete na zahrádce nebo u nás v sálu přímo v sýpce," prohlásil provozní Lukáš Novotný.

Související obsah

​Za návštěvu stojí také ještě historicky zajímavý kostelík Nalezení sv. Kříže ve Stodůlkách a také nedaleký park U Hájů, který je přírodní památkou.

pem, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz