Zahraničí

Rusové v šoku! Na Donbase je zasáhly zbraně, které Ukrajina neměla mít

Rusové v šoku! Na Donbase je zasáhly zbraně, které Ukrajina neměla mít
Střela HARM Zdroj: profimedia.cz

Velký šok přichystala Rusku ukrajinská armáda. Invazní vojska během posledních dní přišla o několik systémů protivzdušné obrany. V troskách jednoho z nich Rusové údajně našli úlomky americké střely AGM-88 HARM. Nejenže se nikde neobjevily zprávy, že by Ukrajina tyto zbraně dostala. Zajímavé je ale především to, jak je na ruské pozice vypálila. Jde o řízené střely odpalované z letadel, které nejsou kompatibilní s žádnými letouny, které ukrajinské letectvo používá.

Rusové měli v posledních dnech na Ukrajině přijít o jeden protiletadlový systém Pancir-S1 a čtyři S-300. Na ruských sociálních sítích se objevily fotografie zbytků střely, která jeden z těchto systémů zničila, upozornil web The Drive.com. Má jít o americkou raketu vzduch-země AGM-88 HARM. Ta má čtyři metry na délku, nese 66kg hlavici a má dostřel přes 110 km. Střely jsou určené k ničení radiolokátorů protivzdušné obrany.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov na konci července prozradil, že Ukrajina od partnerů dostane právě zbraně určené k ničení radarů. "Dostaneme speciální protiradiolokační střely, které jsme dříve neměli. Umožní nám účinně ničit jejich radary a nepřítele tím fakticky oslepit," citovala 25. července Reznikova agentura Ukrinform.

Informace ruských médií, že měly radary zničit střely HARM, sdílel i oficiální telegramový kanál ukrajinských ozbrojených sil, byť přímo nepotvrdil, že šlo o tyto rakety. Připomněl, že Ukrajina v den útoku slavila Den letectva.

Odkud přiletěly, je záhadou

Největší záhada se ale pojí s tím, jak vůbec Ukrajina byla případně schopna na ruské pozice HARM vypálit. Jde totiž o střelu typu vzduch-země, tedy odpalovanou z letadel. Ukrajina ale nemá letouny, které by něčeho takového byly schopné. Její MiGy-29 nekomunikují s moderními zbraněmi NATO.

Web The Drive tak nabízí několik potenciálních vysvětlení. Podle jedné z teorií může jít pouze o dílo ruské propagandy a trosky rakety vůbec nebyly vyfoceny v místě, kde Rusové přišli o systém protivzdušné obrany.

Související obsah

​Podle další hypotézy mohli Ukrajinci své MiGy nějak provizorně upravit, aby z nich šly rakety odpalovat. Úpravy by spočívaly v namontování speciálního závěsníku na střelu HARM. Pilot by odpálení mohl ovládat například přes nainstalovaný tablet, který by suploval palubní počítač letadla. Další variantou je, že Ukrajina už potají obdržela upravené MiGy vyřazené některým ze států NATO (Slovenskem či Rumunskem), které by měly umět s municí podle standardů NATO komunikovat.

Jako nejpravděpodobnější ale web vidí variantu, že HARM byl odpálený ze země. V takovém případě by střela měla mnohem menší dolet. Oficiálně navíc nikdy střely HARM jinak než z letadla vypouštěné nebyly, šlo by tak o velkou novinku. Výrobce střel ukázal před časem vizualizaci speciálního odpalovače, ale ani vojenští analytikové neví o tom, že by jej už postavil. Nejde ale o úplné sci-fi – předchůdce střel HARM pro vypouštění z raketometu upravil Izrael. Nabízí se využít pro to systém HIMARS, který Ukrajině dodaly Spojené státy.

Dodali jsme střely proti radarům, prozradil Pentagon

Americké ministerstvo obrany v noci na úterý středoevropského času poprvé potvrdilo, že skutečně dodalo Ukrajině zbraně určené k úderům proti nepřátelským radarům. Náměstek ministra Colin Kahl na tiskové konferenci odmítl specifikovat počet raket, kdy je USA dodaly, ani to, o jaký typ jde. Stanice CNN uvedla s odkazem na svůj zdroj v Pentagonu, že jde právě o HARM.

Český politik si udělal výlet na Krym. Sešel se šéfem tamní ruské okupační správy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz