Zajímavosti

Nebezpečí na dovolené: Tyto parazity si mohou psi dovézt z Chorvatska či Itálie

Nebezpečí na dovolené: Tyto parazity si mohou psi dovézt z Chorvatska či Itálie
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vyrazit na letní dovolenou bez svých zvířecích parťáků je pro řadu Čechů nemyslitelné, i do zahraničí je tak často berou s sebou. To ale znamená riziko, že si domácí mazlíček zpět domů přiveze nechtěný dárek v podobě cizokrajného parazita, který může smrtelně ohrozit nejen samotné zvíře, ale i jeho majitele. Na tyto parazity můžete narazit i v tradičních dovolenkových destinacích, jako je Chorvatsko, Španělsko či Itálie.

Domácího mazlíčka si s sebou na zahraniční dovolenou bere stále více Čechů, podle odborníků je ale důležité rozšířit i povědomí o možných rizicích, která představují paraziti. "V Česku zatím není tolik nebezpečných parazitů, kteří působí smrtelná onemocnění psa nebo kočky, jako je tomu nedaleko od nás," říká parazitolog David Modrý.

Už za českými hranicemi podle něj číhá nebezpečí. "Například původce dirofilariózy neboli srdeční červivosti, ohrožující srdce a krevní oběh psa, se ale běžně vyskytuje už na jižním Slovensku, v Maďarsku nebo na Balkáně," dodává Modrý. Srdeční červivost přenášejí komáři a mezi první příznaky patří kašel, nechutenství a potíže s dýcháním. Může také způsobit poruchu krevního oběhu.

Související obsah

​Onemocnění je rozšířené v tropických, subtropických i mírných pásmech, narazit na něj můžete i v nejoblíbenějších letních destinacích českých turistů, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko.

Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, která tam vašim mazlíčkům hrozí, je leishmanióza, kterou přenáší hmyz podobný komárům. V Česku se tato nemoc přirozeně nevyskytuje, protože její přenašeč tu nežije. Právě v Chorvatsku nebo Itálii je ale rozšířená. Infikovanému zvířeti může napadnout játra, mízní uzliny i slezinu.

Smrtelná může být nejen pro psa, ale i pro jeho páníčka. "V jižní Evropě je proto ochrana zvířete zásadní i kvůli bezpečí jeho lidského okolí. Vhodnými antiparazitiky lze leishmanióze předejít a ochránit jak psa, tak jeho pána," vysvětluje Modrý. Majitelé by se měli před odjezdem poradit s veterinářem, který jim doporučí nejvhodnější ochranu pro jejich mazlíčka. Ideální je podle něj kombinace vhodných antiparazitik.

Související obsah

​Psi se mohou na dovolené setkat také s thalaziemi, červovitými parazity, kteří napadají oči. "Pes se vrátí zpět do Česka a po nějakou dobu vypadá úplně normálně. Pod víčkem má přitom parazitické hlístice, které postupně vyvolají těžké záněty spojivek," varuje profesor Modrý. Tyto hlístice přenáší moucha, která psům saje slzy.

Na rozdíl od leishmaniózy je potřeba si před tímto onemocněním dávat pozor i v Česku, podle nejnovějších nálezů totiž tento parazit žije i v našich listnatých lesích. I v tomto případě je podle Modrého důležitá prevence. "Je zodpovědné zvíře chránit stabilně po celou sezónu výskytu přenašečů, tj. od jara do podzimu," radí.

Po návratu z dovolené parazitolog doporučuje mazlíčka vždy nechat preventivně vyšetřit, ideálně s odstupem dvou až tří měsíců.

Útulky se začínají plnit psy, majitelé je nedokážou uživit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz