Ekonomika

Průměrná mzda se blíží k 50 tisícům. V těchto oborech Češi berou nejvíc

Průměrná mzda se blíží k 50 tisícům. V těchto oborech Češi berou nejvíc
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Průměrná mzda za první pololetí letošního roku činí 49 166 korun, vyplývá z údajů portálu Profesia.cz. Blíží se tak k hranici 50 tisíc korun, kterou některé profese již pokořily. Například v IT berou zaměstnanci průměrně přes 63 tisíc korun. V jiných oborech naopak mzdy výrazně zaostávají, mezi nejhůře placené patří pomocná síla.

Inflace a s ní spojené rostoucí životní náklady tlačí na zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům zvyšovali mzdy. Podle průzkumu portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platech v ČR, se průměrná mzda včetně bonusů a odměn za první pololetí letošního roku zvýšila na 49 166 korun. Jedná se tak o 7% meziroční nárůst.

Tempo růstu a výše mezd se ale v jednotlivých oborech a regionech liší. Největší vliv na to mělo zvýšení minimální mzdy, nejvýrazněji tak rostly v kategorii pomocných prací (o 23 %), dřevozpracujícího průmyslu (o 16 %) a služeb (o 11 %).

Související obsah

​Nicméně ve všech těchto oborech je průměrná mzda velmi nízká, i po nárůstu tak silně zaostává za celkovým průměrem. U pomocných prací činí 26 tisíc, v dřevozpracujícím průmyslu dosáhla 33 400 korun.

V některých oblastech se citelný nárůst vůbec nekonal. Jen nepatrně se průměrná mzda zvýšila například v zemědělství a potravinářství, chemickém průmyslu a na zákaznické podpoře. "V současné době se růst mezd mírně nastartoval, vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," vysvětluje Michal Novák z portálu Platy.cz, který má pod sebou společnost Profesia.

Nejlépe placené obory

S výjimkou vrcholných managerských pozic si dlouhodobě nejvíce vydělávají zaměstnanci v oblasti IT. Jejich průměrná mzda je 63 240 korun. Velmi dobře je na tom i bankovnictví, kde je průměr 50 400, management kvality (46 tisíc), ekonomika a účetnictví (44 300) a lidské zdroje (44 100).

Regionální rozdíly

Z geografického hlediska je na tom v Česku nejlépe Praha, kde je průměrná mzda 58 300 korun. Následuje Středočeský kraj, kde si zaměstnanci průměrně vydělávají 47 200 korun a o zhruba tisícovku méně mají ti v Jihomoravském. Naopak nejhůř je na tom Karlovarský kraj, kde průměrná mzda činí 36 500 korun. V Olomouckém kraji je 38 600 a ve Zlínském 39 200.

"Letošní růst mezd lze jen těžko predikovat. Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu. Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů, protože finanční rezervy mnoha firem jsou v posledních dvou letech již vyčerpané," konstatoval Novák.

Navzdory tomu, že mzdy rostou, Češi kvůli inflaci chudnou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz