Domácí

České Budějovice vzpomínají na povodně. Lidem je připomíná výstava v ulicích

Přesně před 20 lety lidé napříč republikou bojovali s ničivými záplavami. Vyžádaly si 17 životů. Nejhůře na tom bylo povodí Vltavy. Lidé na tu dobu vzpomínají různě. V Českých Budějovicích například uspořádali malou výstavu fotografií právě v místech, kudy se voda před lety valila.

Obyvatelům Českých Budějovic povodně před 20 lety připomíná malá pouliční výstava dobových fotografií, které jsou různě rozmístěné ve vodou zasažených ulicích.

"Já sem fotil až tu druhou vlnu. Neměl jsem mobil ještě v té době, takže jsem měl malý rádio, v uchu jsem měl sluchátko a poslouchal jsem, jestli nás budou evakuovat," prozradil Milan Binder, autor výstavy, na níž spolupracoval s Jihočeským muzeem.

"Jsem se skoro nedostal domů z práce. Nám tam dováželi chleba vrtulníkem, nemohla se dostat ani auta na druhej břeh Vltavy," vzpomíná jeden z místních. Velká voda tehdy město prakticky odřízla od světa. Telefony byly hluché, několik dní tam nešel proud a netekla ani teplá voda.

V Písku zase povodeň mimo jiné poničila i nejstarší kamenný most u nás. Chvílemi se úplně ztrácel pod hladinou řeky Otavy.

Související obsah

​Zasažených bylo skoro tisíc obcí. Sedmnáct lidí zemřelo a 255 tisíc bylo evakuováno. Šok to byl pro všechny. Zejména pro Povodí Vltavy, které ihned jak voda opadla, začalo jednat. "Za uplynulých dvacet let jsme uskutečnili 59 protipovodňových opatření," řekl televizi Nova mluvčí podniku Hugo Roldán. Vyšly na bezmála pět miliard korun. Ještě teď se navíc pracuje na dalších čtyřech.

"Katastrofální povodně způsobily dvě významné srážkové vlny. Ta první přišla zejména do Jihočeského kraje, kde nasytila půdu. Ta druhá pak na celé území Česka," vysvětlila příčinu přírodní pohromy meteoroložka Dagmar Honsová.

Srážky tehdy na některých místech přesahovaly i 300 milimetrů za den. Podle meteorologů nelze opakování podobné situace v budoucnu vyloučit. Díky modernějším přístrojům by se ale měla dát daleko lépe předpovídat.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz