Zahraničí

FBI prohledala rezort Donalda Trumpa na Floridě. Pronikla i do jeho trezoru

Americká FBI v pondělí provedla v rámci vyšetřování nakládání s prezidentskými dokumenty domovní prohlídku v letovisku Mar-a-Lago Donalda Trumpa v Palm Beach na Floridě. Podle Trumpa agenti FBI dokonce pronikli do jeho sejfu, informuje CNN s odkazem na své zdroje z FBI.

"Můj krásný dům Mar-A-Lago v Palm Beach na Floridě je v současné době obléhán, napaden a obsazen velkou skupinou agentů FBI," uvedl v pondělí večer v prohlášení. Bývalý prezident nebyl podle CNN v době vykonání domovní prohlídky na Floridě.

Prohlídka začala v pondělí brzy ráno a podle zdrojů z FBI se příslušníci orgánů činných v trestním řízení zřejmě zaměřili na část klubu, kde se nacházejí Trumpovy kanceláře a soukromé prostory.

Související obsah

"Je to pochybení státního zastupitelství, vyzbrojování soudního systému a útok radikálně levicových demokratů, kteří zoufale nechtějí, abych v roce 2024 kandidoval na prezidenta," řekl Trump.

Ministerstvo spravedlnosti se pro CNN odmítlo vyjádřit, stejně jako Bílý dům. Úředník Bílého domu uvedl, že o prohlídce nebyl informován.

Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje bývalého prezidenta ve dvou kauzách. Jedna se týká snahy zvrátit prezidentské volby v roce 2020, včetně útoku na Capitol z 6. ledna 2021 a druhá nakládání s utajovanými dokumenty.

CNN již dříve informovala o tom, jak Trump porušoval zákony o vedení prezidentských záznamů a často dokumenty, návrhy a poznámky po přečtení roztrhal.

Fragmenty dokumentů pravidelně splachoval do záchodu v rezidenci Bílého domu. Tato praxe vyšla najevo poté, když byli povoláni opraváři, aby ucpané toalety opravili. Trump obvinění popřel a jeho mluvčí tvrdil, že tyto zprávy byly vykonstruované.

Národní archiv, který je pověřen shromažďováním a tříděním prezidentských materiálů v únoru uvedl, že získal 15 krabic dokumentů z Trumpova majetku na Floridě, o kterých Washington Post uvedl, že obsahují vysoce utajované texty, které s sebou vzal, když opustil Washington po porážce při znovuzvolení.

Dokumenty a upomínkové předměty – které také zahrnovaly korespondenci bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy – měly být ze zákona předány na konci Trumpova prezidentství, ale místo toho skončily v jeho letovisku Mar-a-Lago.

Archivy tehdy požádaly ministerstvo spravedlnosti, aby zahájilo vyšetřování Trumpových praktik.

Realitní magnát dosud oficiálně neoznámil svou kandidaturu do prezidentských voleb v roce 2024. Vzhledem k tomu, že popularita prezidenta Joe Bidena je v současné době pod 40 procenty a demokraté předpovídají, že ztratí kontrolu nad Kongresem v listopadových volbách, mohl by se Trump svézt na republikánské vlně až do Bílého domu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz