Zahraničí

Putinovi došla trpělivost. Měl nařídit přípravy na použití jaderných zbraní

Putinovi došla trpělivost. Měl nařídit přípravy na použití jaderných zbraní
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin údajně vydal rozkaz, aby se armáda připravila na použití taktických nukleárních zbraní na Ukrajině. Ospravedlnit to chce útokem na Záporožskou jadernou elektrárnu, ze kterého obviní Kyjev. Moskva jaderným arzenálem vyhrožovala od začátku invaze už několikrát.

Rusové chtějí na Ukrajině nasadit taktické jaderné zbraně a Vladimir Putin už armádě nařídil, aby se na to začala připravovat. Se znepokojivým tvrzením přišel účet Generál SVR na Telegramu, který má spravovat bývalý příslušník ruských tajných služeb. 

Navzdory proklamacím, že jde vše podle plánu, jsou prý v Moskvě s průběhem "speciální vojenské operace" nespokojení. "Nejenže se Putin nevzdal možnosti použití atomových zbraní ve válce s Ukrajinou, ale vydal i přímý rozkaz se na takovou variantu nachystat," tvrdí s tím, že šéf Kremlu má vždy v rukávu hned několik scénářů a ten, který se zrealizuje, vybírá až těsně před startem.

Související obsah

Nedávné ostřelování Záporožské jaderné elektrárny je údajně součástí tohoto plánu. "Na příkaz velení ruských ozbrojených sil byla elektrárna zaminována, včetně jednoho z energetických bloků. Jestliže se plán uskuteční, část zařízení vyhodí do vzduchu a poškodí energetickou jednotku. Putin pak z výbuchů obviní Ukrajinu, osočí ji z jaderného terorismu a nasazení nukleárního arzenálu ospravedlní tím, že se jedná o reakci a opatření," pokračoval Generál SVR.

Putinův politický spojenec a místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v pondělí řekl, že se Západ snaží Rusko zničit. Upozornila na to agentura TASS. "Máme své národní zájmy. A budeme je hájit všemi dostupnými prostředky," pohrozil.

Související obsah

Ruský prezident ještě minulý týden prohlašoval, že atomové zbraně musejí zůstat ve skladech. "Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla začít. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství," uvedl Putin. Už koncem února přitom nechal jaderný arzenál uvést do pohotovosti.

Ukrajina podle odborníků přebírá ve válce iniciativu (5. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz