Zahraničí

Chorvatům došla trpělivost! Za častý zlozvyk hrozí turistům mastná pokuta

Chorvatům došla trpělivost! Za častý zlozvyk hrozí turistům mastná pokuta
Lehátko na pláži Zdroj: Profimedia

Plné zuby mají někteří chorvatští starostové s turisty, kteří svými ručníky zabírají pláže. Leží si přitom v posteli a je jim jedno, že jiní lidé si nemají kam lehnout. V některých městech proto už začínají policisté rozdávat pokuty.

Přispat si nebo mít to nejlepší místo na pláži. Toto dilema mají každý rok miliony turistů a spousta z nich ho řeší oblíbeným trikem, který ale dělí lidi na dva nesmiřitelné tábory. Lidé z první skupiny brzy ráno vyběhnou s ručníky a zaberou ta nejlepší lehátka nebo kus pláže. Pak jdou zase spát a když se konečně vyspí, tak mají luxusní místo jisté.

Druhá skupina se vzbudí, jde na snídani a když přijde k bazénu nebo k moři, tak najde většinu míst "obsazených". Dlouhé hodiny se pak dívá na prázdná místa, která jsou ale "zarezervována."

Do druhé skupiny se zřejmě řadí také chorvatští starostové, kterým došla trpělivost a těmto "rezervacím" vyhlásili válku, píše chorvatský deník Dnevnik.hr. Například v obci Novi Vinodolski nedaleko Rijeky se nyní rozhodli dokonce rozdávat pokuty. Za rezervace na pláži by měly padat pokuty 1 500 chorvatských kun (v přepočtu zhruba 5 tisíc korun).

Související obsah

​Třikrát nižší trest čeká na ty, kteří s podobným nápadem přijdou na ostrově Vir. Podle vedoucího správního oddělení obce Vir Ante Orliće má totiž obec s odstraněním ručníků náklady. Pokuta je tak podle něj nutná.

​Průkopníci v odstraňování ručníků z pláží pocházejí z obce Brela, kde se problémem zabývají od roku 2017. Starosta obce Stipe Ursić popsal, že uklízeči každé ráno od pěti do osmi odstraňují vše, co na pláži najdou. Kromě odpadků tak berou i například ručníky. 

Svět nedávno obletěly záběry z resortu na španělském ostrově Tenerife. Dav lačných rekreantů brzy ráno vzal lehátka útokem, aby si ta nejlepší mohli lidé zabrat a přehodit přes ně své ručníky. Video najdete v tomto článku na TN.cz.

Proti neukázněným turistům se už v letošní sezoně Chorvaté rozhodli zakročit. Vadí jim ohrožování plavců turisty na motorových člunech. Pokuty začala policie rozdávat už kraje léta. Dostali ji i Češi, informuje chorvatská televize RTL.

Štáb TV Nova v Chorvatsku vyzkoušel služby na pláži. Podívejte se na ceny různých atrakcí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz