Domácí

Špatné zprávy pro Fialu. Podle průzkumu mu ze světových lídrů nejméně důvěřují

Špatné zprávy pro Fialu. Podle průzkumu mu ze světových lídrů nejméně důvěřují
Projev premiéra Fialy ve Štrasburku Zdroj: TV Nova

Českému premiérovi Petru Fialovi (ODS) důvěřují jeho občané nejméně ze všech sledovaných státníků. Vyplývá to z průzkumu společnosti Morning Consult. Svému předsedovi vlády podle něj důvěřuje méně než čtvrtina Čechů.

Fialovi důvěřuje 23 procent Čechů. Premiérovi naopak nedůvěřuje 70 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Morning Consult, která průběžně sleduje popularitu 22 světových státníků. Český předseda vlády z nich dopadl nejhůř. Největší popularitě ze všech sledovaných politiků se těší indický premiér Naréndra Módí. 

"Vláda průzkumy veřejného mínění vnímá, ale nepřeceňuje. Důležité jsou pro ni konkrétní výsledky. Ať už jde o omezování závislosti na dovozu paliv z Ruska, zajištění dostatku plynu na nadcházející zimu, ale i šíření dobrého jména Česka v zahraničí, z čehož následně naši občané těží," reagoval na průzkum pro TN.cz mluvčí vlády Jakub Tomek.

Problémy s popularitou má ale většina evropských státníků. Nejpopulárnější z nich jsou švédská premiérka Magdalena Anderssonová a italský předseda vlády Mario Draghi, který ale nedávno rezignoval. Oba se těší důvěře 53 procent svého obyvatelstva.

Před Fialou těsně skončil s 26 procenty polský premiér Mateusz Morawiecki či končící britský předseda vlády Boris Johnson s 27 procenty. Odchylka průzkumu je ale jedno až čtyři procenta, podpora těchto politiků a Fialy tedy může být podobná.

Související obsah

Popularitu Fialy sleduje společnost od letošního ledna. Tak nízko, jako je na začátku srpna, zatím nebyla. Nejlépe na tom byl podle agentury na začátku března. To mu důvěřovalo 41 procent Čechů.

Morning Consult zároveň sleduje, jak lidé vnímají směřování své země. I v tomto ohledu je na tom Česko špatně. Na správné cestě je jen podle pětiny respondentů.

Data průzkumu vycházejí podle společnosti ze sedmidenního průměru odpovědí respondentů. Těch je podle velikosti země 500 až 5 000. Lidí se dotazují přes internet.

Premiér nedávno vyzval k šetření energiemi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz