Domácí

Helena vybírala peníze z bankomatu. Ze stvrzenky se jí zamotala hlava

Helena vybírala peníze z bankomatu. Ze stvrzenky se jí zamotala hlava
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Paní Helena je zvyklá vybírat peníze z bankomatů po celé Evropě i mimo ní, v Česku ale narazila na nemilou zkušenost. Je totiž majitelkou slovenské karty a s tou se rozhodla vybrat 200 korun z bankomatu ČSOB, u které není klientkou. Ta jí za to naúčtovala poplatek 150 korun, tedy 75 % z vybírané částky. Poplatky za výběr zahraniční kartou jsou u nás ale standardní. ČSOB i jiné banky navíc zdůrazňují, že bankomat na poplatek vždy upozorní a transakci je možné zrušit.

Paní Helena je klientkou FIO banky, která má pobočky i na Slovensku. Tam má vedený účet v eurech, který jí umožňuje dva výběry měsíčně z jakéhokoliv bankomatu na světě zdarma. "Vybírala jsem z bankomatů ve Španělsku, Portugalsku, Rakousku, Tunisku, Turecku, Egyptě, nikdy mi žádná banka v těchto zemích neúčtovala žádný poplatek," sdělila redakci TN.cz.

Na tu se obrátila kvůli své zkušenosti s nedávným výběrem v Česku. "Vybrala jsem 200 Kč a ČSOB banka mi účtovala poplatek 150 Kč, což je 75 % z vybrané částky," postěžovala si. Obrátila se proto na zákaznické centrum ČSOB, kde chtěla poplatek reklamovat.

Stvrzenka k výběru z bankomatu Zdroj: TV Nova

​"Bylo mi sděleno, že to je v pořádku. Poplatek 150 Kč účtují za jakoukoliv sumu vybírající z jejich bankomatů. Dle mého názoru jde o lichvu," zlobí se paní Helena. "ČSOB je světový unikát v poplatcích za výběr pro klienty jiné banky než ČSOB," dodala s odkazem na její zkušenosti v jiných zemích.

​O unikát se ale nejedná. Jenom v Česku se držitelé zahraničních karet s poplatkem setkají běžně, pokud odmítnou dynamickou konverzi měny (DCC), tedy převod do jiné měny, než je koruna.

Související obsah

Zrovna FIO banka ale patří mezi výjimky. "Žádné poplatky cizím klientům za výběry v našich bankomatech neúčtujeme, a to ani klientům zahraničních bank. Stejně tak se u nás cizí klienti nesetkají se "službou" DCC, která by jim nabídla výběr v pro ně nevýhodném kurzu," prozradil mluvčí FIO banky Jakub Heřmánek.

Poplatky u jiných bank

U jiných velkých bank s vlastní sítí bankomatů se však jedná o běžnou záležitost. Jak ale zdůrazňuje mluvčí ČSOB Patrik Madle, klient zahraniční banky může poplatek odmítnout a transakci zrušit. O poplatku ho přitom bankomat informuje předem, nikoliv až na stvrzence.

​"Klient je vždy před dokončením transakce upozorněn na obrazovce bankomatu na to, že poplatek Access Fee mu bude účtován navíc k jakýmkoliv poplatkům jeho banky, a v tu chvíli může výběr hotovosti zrušit," uvedl.

Související obsah

Například Česká spořitelna majitelům zahraničních karet při výběru z jejích bankomatů účtuje 169 korun. MONETA dokonce 195 korun u karet ze zemí EU a 235 korun ze zemí mimo EU.

O něco nižší poplatek má AIR Bank, která je součástí skupiny PPF, pod kterou spadá i televize Nova. "Pokud z našeho bankomatu vybírá klient zahraniční platební kartou, tak mu nabídneme výběr bez poplatku s využitím našeho směnného kurzu. Pokud náš směnný kurz nevyužije, výběr zahraniční kartou je zpoplatněn částkou 125 korun," uvedla mluvčí banky Jana Pokorná.

Komerční banka fixní poplatek nemá. "Cenu za výběr z bankomatů KB v ČR u držitelů karet zahraničních bank určuje vydávající banka, tedy ne KB," vysvětlil mluvčí Michal Teubner.  

Banka Poplatek za výběr pro držitele zahraniční karty
ČSOB 150 Kč
Česká spořitelna 169 Kč
MONETA 195 Kč u karet ze zemí EU, 235 Kč u karet ze zemí mimo EU
Komerční banka Určuje vydávající banka
FIO banka Žádný
AIR Bank 125 Kč

I držitele českých karet může vybírání z bankomatu v zahraničí přijít draho. Podívejte se, na co si dát pozor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz