Domácí

V českém zdravotnictví se rýsuje velká změna. Pohotovosti by fungovaly jinak

V Česku se chystá velká změna ve zdravotnictví. Podle informací televize Nova by praktičtí lékaři už brzy mohli plošně sloužit na přetížených pohotovostech v nemocnicích. S návrhem přišel prezident lékařské komory Milan Kubek.

Několik pater dolů sbíhá ze svého lékařského pokoje mladý doktor Matěj Falc. V lůžkové části nemocnice ve Slaném pečuje během noční směny o čtyřicet pacientů, další mu vozí záchranky a čekárna na pohotovosti se plní dalšími zájemci o ošetření. Výpomoc a nebo záskok praktika by bral všemi deseti.

"Bohužel jsme často zatěžováni věcmi, které by praktický lékař dokázal vyřešit," posteskl si. A nejen, že mají plné ruce práce, lidé často chodí s banalitami, které na pohotovost nepatří.

Ty by klidně mohl řešit praktik v příslužbě. "Akné ve vlasech, které jsem řešil v jednu ráno, nebo tři měsíce trvající bolesti zad," prozradil Matěj Falc.

Související obsah

​Současná legislativa praktikům povinnost služeb v nemocnici neukládá a prý nejsou nastaveny ani adekvátní odměny. Změnit by to měl návrh šéfa Lékařské komory, Milana Kubka. "Je logické, aby praktičtí lékaři, kteří se o své pacienty starají v ordinačních hodinách, se o ně starali permanentně," tvrdí Kubek.

V některých nemocnicích si systém sloužících praktiků na pohotovosti pochvalují, jako například v západočeském Sokolově. "Praktici nám pomáhají tím, že udělají to první síto. Vyšetří lidi, kteří buď půjdou domů, a nebo je pošlou dalším lékařům a ti musí zůstat v nemocnici," popsal proces ředitel nemocnice Andrej Farkaš.

Ministerstvo zdravotnictví má Kubkův návrh prý na stole. Klíčový bude také postoj krajů, které lékařské pohotovosti zřizují.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz