Naše Česko

Odborníci mají plán, jak v Česku ochránit lesy před požáry. Pomoct jim mají zubři

Hasičům v Českém Švýcarsku zbývá uhasit posledních 80 hektarů lesa. Je to zhruba desetina původního rozsahu požáru. Vědci mezitím přišli na zajímavý způsob, jak lesy ochránit před podobným neštěstím. Do české přírody se podle nich musejí vrátit původní velcí kopytníci, jako jsou například zubři.

Zubr je hora masa vážící až tunu, která denně spořádá i třicet kilogramů potravy. Jedná se mimo jiné i o vzrostlou suchou trávu a lesní porost, kterým se požár šíří nejsnáze.

"Už bezmála osm let provádíme pastvu divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice u Prahy. A jedním z takových nejvýraznějších důsledků, nebo výsledků té pastvy, je právě redukce bylinné biomasy. Tzn. málo suché trávy, hodně různých steziček," vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR.

Stezky vyšlapané těmito velkými zvířaty zaručují, že se případný požár nešíří takovou rychlostí a ve výsledku může být i daleko menší. "Jde o to, že třeba malí přežvýkavci, jako jsou ovce nebo kozy, nedokáží konzumovat vzrostlou suchou trávu a spíše se jí vyhýbají. Zatímco pro velké kopytníky naopak vzrostlá tráva představuje jejich hlavní potravu," doplnil Miloslav Jirků.

Související obsah

​Zubři a pratuři se v Česku běžně vyskytovali. Vlivem člověka ale už před staletími z naší přírody vymizeli. "Já si myslím, že je tady hlavně spousta legislativních problémů. Těžko by se pro velké kopytníky našel vhodný souvislý prostor, kde by mohli přirozeně žít a přirozeně se rozmnožovat a nevadili veřejnosti," vyjádřil se ředitel provozu GW farma František Vavruška.

O vypuštění zubrů do volné přírody v minulosti uvažoval třeba Národní park Šumava. Ten ale právě z výše zmíněných důvodů nakonec od myšlenky upustil. "Narazili jsme na to, že na Šumavě bývá poměrně dost sněhu a i odborníci a zoologové nám řekli, že není vůbec jisté, že by stádo zůstalo v hranicích národního parku," řekl vedoucí odboru ochrany přírody NP Šumava Martin Starý.

Možností by bylo vybudovat oplocení a zvířatům prostor pevně vymezit. Což ale na Šumavě zatím v plánu nemají.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz