Zahraničí

Konec války na Ukrajině: Šéf NATO vysvětlil, co je teď nezbytné udělat

Konec války na Ukrajině: Šéf NATO vysvětlil, co je teď nezbytné udělat
Jens Stoltenberg Zdroj: TV Nova

Západ za podporu Kyjeva ve válce s Ruskem platí penězi, cena pro Ukrajinu za vzdor většímu sousedovi se měří v lidských životech. Generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg to v úterý řekl s tím, že pomoc musí pokračovat. Jedině tak je podle něj možné Moskvě a jejímu agresivnímu chování úspěšně čelit.

Rusko musí okamžitě zastavit válku a stáhnout se z Ukrajiny, prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru pro list Vijesti. Konkrétní termín, kdy by se tak i díky pokračující západní finanční a vojenské podpoře mohlo stát, si ale naznačit netroufl.

"Jak dlouho bude válka na Ukrajině trvat a jaké bude mít dlouhodobé následky, nelze předvídat. Důležité je, že budeme Ukrajině pomáhat tak dlouho, dokud to bude nutné. Veškerá vojenská, ekonomická a humanitární podpora, kterou Ukrajině poskytujeme, má samozřejmě vysokou cenu, ale cena za nepodporování Ukrajiny by byla mnohem vyšší," řekl Stoltenberg.

Kdyby Západ nereagoval, podle generálního tajemníka aliance by tím Rusko odměnil a šel by proti vlastním bezpečnostním zájmům. "Cena, kterou platíme za pokračování podpory Ukrajiny, je v penězích. Ale cena, kterou platí Ukrajinci, se měří každodenními ztrátami na životech," pokračoval.

Související obsah

Moskva, kterou drtí západní sankce, už několikrát USA a Evropu vyzvala, aby s dodávkami zbraní Kyjevu přestaly. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dokonce prohlásil, že Ukrajina je Západu lhostejná a pokládá ji jen za nástroj, jak bojovat s Ruskem, připomněla agentura TASS.

"Po desetiletí jsme se snažili vztahy s Ruskem zlepšit. Založili jsme Radu NATO-Rusko a nabízeli spolupráci na posílení bezpečnosti v euroatlantickém prostoru. Rusko se ale vzdalo budování větší důvěry a partnerství. Mnoho let používalo násilí a zastrašování, teď vede brutální válku, která vážně podkopává mezinárodní bezpečnost a stabilitu a je drzým porušením mezinárodního práva," uzavřel Stoltenberg.

Ropa přestala téct Družbou do Česka, Rusko nezaplatilo za tranzit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz