Zahraničí

Odborníci bijí na poplach. Čínou se šíří nový virus, příznaky připomínají covid

Odborníci bijí na poplach. Čínou se šíří nový virus, příznaky připomínají covid
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Světové epidemiology znepokojuje nová virová infekce, která se šíří v Číně. Henipavirem langya (LayV) se tam nakazily desítky lidí a příznaky, jimiž trpí, nápadně připomínají covid-19. Peking je ale na podrobnosti stejně jako v zárodcích koronavirové pandemie před dvěma roky skoupý.

Čínští vědci hlásí, že nově objevený henipavirus může být pro lidi potenciálně smrtelný. Langya se šíří v provinciích Che-nan a Šan-tung, píše list The Independent. Nakažených má být asi 35 lidí, žádný z nich prý není ve vážném stavu. Oběti si dosud nevyžádal.

Tím informace zveřejněné pekingskými úřady končí, podrobněji se ale virem zabývají experti z tchajwanského Centra pro kontrolu nemocí (CDC). Všechno podle nich zatím nasvědčuje tomu, že langya nebude natolik smrtící jako covid-19, ani se nebude tak rychle šířit. Výzkum je však na samém začátku.

Nemoc na člověka pravděpodobně přenesli rejskové obecní. A řada příznaků odpovídá covidu, infikovaní mají horečky, kašel, bolesti hlavy a svalů, vyskytuje se u nich ztráta chuti k jídlu. Trpí také nevolností, často zvracejí a jsou neustále unavení.

Související obsah

​Podle epidemiologa Linfa Wanga si langyu ještě lidé nepřenášejí mezi sebou, všichni odhalení pacienti se měli nakazit od zvířat. "Pozorovali jsme 15 blízkých příbuzných devíti pacientů a nezaznamenali žádný přenos. Velikost našeho vzorku však byla na určení způsobu přenosu z člověka na člověka příliš malá," konstatoval Wang.

Tchajwanští vědci ubezpečili, že se budou zkoumáním viru nadále intenzivně zabývat, přestože na ostrově se žádné případy nepotvrdily, uvedl The Guardian. Jejich čínští kolegové o dalším postupu mlčí. 

Che-nan, kde se langya vyskytuje, sousedí s provincií Chu-pej. Právě z jejího hlavního města Wu-chanu se na přelomu let 2019 a 2020 do světa roznesl covid-19.

Pandemie koronaviru zpomaluje, počet zemřelých pacientů ale roste (5. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz