Zahraničí

Čína přilévá olej do ohně. Zveřejnila plán, jak chce získat Tchaj-wan pod kontrolu

Čína přilévá olej do ohně. Zveřejnila plán, jak chce získat Tchaj-wan pod kontrolu
Čínský prezident Si Ťin-pching Zdroj: Profimedia

Čína bude usilovat o sjednocení s Tchaj-wanem mírovou cestou, případného použití síly k získání kontroly nad ostrovem se však nikdy nezřekne. Své plány komunistická vláda popsala v takzvané bílé knize. Od minulého týdne ve vodách okolo de facto nezávislého státu pořádá rozsáhlá vojenská cvičení v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Peking trvá na svém dlouholetém záměru získat Tchaj-wan pod svou nadvládu. Chce dát přednost mírovému řešení, nevylučuje však ani vojenskou operaci. Vyplývá to z nové bílé knihy zveřejněné ve středu, upozornila agentura AP.

"Tchajwanské pokusy dosáhnout nezávislosti ostrov pouze zatlačí do katastrofické propasti a způsobí vážnou újmu našim tchajwanským krajanům. Abychom ochránili společné zájmy čínského národa včetně krajanů na Tchaj-wanu, musíme se rozhodně postavit proti nezávislosti Tchaj-wanu a podporovat mírové znovusjednocení vlasti," stojí v dokumentu.

Související obsah

Podle politiky jedné Číny, jedné z hlavních doktrín komunistické vlády, je Tchaj-wan součástí území nejlidnatější země světa. Ten má však navzdory absenci mezinárodního uznání vlastní demokratickou vládu a na pevninské Číně je de facto nezávislý.

Citlivou otázku tchajwanské nezávislosti vrátila do popředí čínských geopolitických zájmů předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Minulý týden navštívila Tchaj-pej a stala se tak nejvýše postaveným politikem USA za posledních 25 let, který na ostrov podnikl cestu, připomíná portál AFR. Peking reagoval rozsáhlými vojenskými manévry, součástí cvičení byla i ostrá střelba.

"Nikdo by neměl podceňovat silné odhodlání, neochvějnou vůli a velkou schopnost čínského lidu chránit státní suverenitu a územní celistvost. Jsme připraveni nadále upřímně usilovat o mírové sjednocení, ale neslibujeme, že se zřekneme použití síly. Vyhrazujeme si možnost přijmout všechna nezbytná opatření," dodává čínské vedení v novém plánu.

Související obsah

Politologové se obávají, že další eskalace americko-čínských vztahů by mohla vyústit až ve válku o Tchaj-wan. Konflikt by zejména ekonomicky pocítila i Evropa, která se už teď kvůli ruské invazi na Ukrajinu potýká s vážnou energetickou krizí. V souvislosti s válkou rostou i ceny potravin i jiného zboží.

Takzvané bílé knihy vydává Peking pravidelně, vždy v nich detailně rozebírá různé oblasti vnitrostátní i mezinárodní politiky.

Čína pokračuje ve vojenských manévrech okolo Tchaj-wanu (8. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz