Domácí

Tipy na výlety: Po stopách Járy Cimrmana. Navštivte místa, kde působil

Letos uběhlo 108 let od chvíle, kdy byl naposledy spatřen jeden z největších českých géniů Jára Cimrman. Štáb TV Nova proto vyrazil na několik míst, kde působil a zanechal výraznou stopu. Pokud patříte mezi jeho obdivovatele, určitě se přijeďte podívat.

Muzeum a Maják Járy Cimrmana se nacházejí v obci Příchovice v Jizerských horách. První oficiální muzeum českého génia a dobrodruha bylo otevřeno v létě 2013 a je v něm umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana.

"Všechny exponáty jsou schválené herci divadla Járy Cimrmana. My jsme si žádný nevymysleli a nedáváme je tam nějak spontánně, vždycky to máme tak, že ta popiska je schválená," vysvětlil majitel Vlastimil Plecháč. V muzeu můžete vidět vypouštěcí talíř, přenosnou turistickou značku, koště na vymetání rohů a spoustu dalších vynálezů Járy Cimrmana.

Otevřeno v létě mají denně. Vstupné vyjde dospělého na 65 korun, seniory na 45 korun, děti do 15 let na 35 korun, ti nejmladší to pak mají zdarma. Komu při prohlídce vyhládne, může se v tamní restauraci najíst do 200 korun, navíc si k jídlu nebo i jen tak můžete dát dokonce i pivo Járy Cimrmana. "Vaříme dva klasické ležáky, jednak je to Světoběžnik Járy Cimrmana, to je klasická dvanáctka a pak Vídeňák, to je jedenáctka, to je trochu hořčejší," prozradil sládek Pivovaru U Čápa Martin Rubáš. 

Související obsah

Vesec u Sobotky si zahrál ve filmu Jára Cimrman ležící, spící obec Liptákov. Prohlédnout si tam můžete dům, kde se měla nacházet malotřídka, ve které Cimrman učil, nebo budovu, kde bydlel a bylo tam i muzeum peří. "Pobýval tady několik měsíců a je to místo, kde máme o Járovi Cimrmanovi poslední informace. Poslední místo, kde byl Jára Cimrman naposledy spatřen, byla cesta, která vede z Liptákova. Zde Jára Cimrman odchází s těmi kufry, loučí se s dětmi a utíká do světa," popsala spolupracovnice Sdružení Český ráj Pavla Bičíková.

Chcete-li po stopách Járy Cimrmany v Českém ráji pátrat dál, nesmíte vynechat ani Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který se také v několika záběrech ve filmu objevuje. "Opět ve filmu Jára Cimrman ležící spící najdete toto místo, kde Jára Cimrman funguje jako fotograf. Nebyl to jen vynikající dramatik, spisovatel, sportovec, ale byl i výborný fotograf. A právě tady fotil mlynáře Kalvodu a jejich rodinu, když bylo 50 let od založení mlýnu," upozornila Bičíková.

Ve filmu si zahrála i světnice, kde Jára Cimrman vyprávěl místním o budoucím císařovi Ferdinandovi. Vstup do Dlaskova statku, kde najdete expozici o životě na vesnici v 19. století, vyjde dospělého na 70 korun, studenty a děti na 30, důchodce na 50, rodinu pak na 140 korun.

Související obsah

Pokud se bojíte výšek, ale přesto toužíte navštívit zajímavou rozhlednu, neměli byste minout tu Cimrmanovu v Nouzově na Semilsku. Rozhledna se překvapivě nachází v hloubce 15 cm. I přesto je z ní krásný výhled na Krkonoše nebo třeba Ještěd. Nevšední pohled pak návštěvníkům nabízí Cimrmanův dalekohled. "Ono to se to málo ví, on měl hendikep, neměl úplně rád výšky a rozhodl se vybudovat rozhlednu, se kterou nebudou mít problém lidi, kteří mají problém s výškami," vysvětlila Bičíková.

Hned vedle rozhledny najdete i údajný střed světa nebo některé Cimrmanovy vynálezy - telefonní budku, ze které se dovoláte kamkoliv a zároveň v ní můžete vyrobit elektřinu nebo osobní věci Járy Cimrmana, brusle, které tam pověsil na hřebík nebo dřevěnou sochu bytosti Játy, kterou při svých toulkách objevil. Vstupné je zdarma a přijet tam můžete kdykoliv.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz