Domácí

Pojišťovny vrací přeplatky za léky, lidé dostanou i tisíce. Netýká se to i vás?

Pojišťovny vrací přeplatky za léky, lidé dostanou i tisíce. Netýká se to i vás?
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Některé zdravotní pojišťovny už brzy budou vracet svým klientům přeplatky za léky. Týká se to statisíců pojištěnců, z nichž některým se vrátí i tisíce korun. Jenom VZP, která je největší zdravotní pojišťovnou v Česku, pošle za první pololetí celkem přes 200 milionů korun. Úhrady přeplatků se dříve nebo později dočkají klienti všech pojišťoven, v srpnu totiž probíhá výpočet nároků. Ten mají všichni klienti, kteří v uplynulém období zaplatili léky nad rámec tzv. ochranného limitu.

Výpočet nároků na úhradu přeplatků za léky v pojišťovnách probíhá vždy čtvrtletně, a to v únoru, květnu, srpnu a listopadu. Už brzy se tak řada pojištěnců dočká peněz za uplynulé období.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)

O vracení přeplatků již informovala například Všeobecná zdravotní pojišťovna, a to za celé první pololetí letošního roku. Za toho období svým klientům pošle téměř 230 milionů korun. Týká se to 328 tisíců jejích pojištěnců. Podle mluvčí VZP Viktorie Plívové průměrná výše přeplatku činí 699 korun, což je o 16 korun více než za stejné období loňského roku.

Přeplatky podle věkových skupin Zdroj: VZP
Vracená částka podle věkových skupin Zdroj: VZP

​"Počet klientů, kteří překročili ochranný limit, se zvýšil napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvýraznější procentuální nárůst se týká věkové skupiny 0–18 let," uvedla Plívová. Nejpočetnější skupinou jsou ale senioři nad 70 let, kterým VZP vyplatí 85 % (195 milionů Kč) z celkové částky. V meziročním srovnání bude pojišťovna vracet svým klientům o 13 % více peněz.

Srovnání vrácených přeplatků podle krajů (pojištěnci) Zdroj: VZP
Srovnání vrácených přeplatků podle krajů (částka) Zdroj: VZP

​Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP)

Vojenská zdravotní pojišťovna zatím data za druhé čtvrtletí letošního roku nemá, podle jejího mluvčího Jana Matese budou k dispozici až příští týden. V prvním čtvrtletí VoZP vrátila přeplatek 8 621 pojištěncům v celkové výši přes 5,6 milionu korun. "V pěti případech převýšila vrácená částka 10 tis. Kč, ve všech těchto případech byla vrácená částka nižší než 15 tis. Kč," upřesnil Mates.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMVCR)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra už data k dispozici má, její mluvčí Jana Schillerová ale zdůraznila, že přeplatky budou klientům posílat až zhruba v září. Za druhé čtvrtletí jim bude pojišťovna vracet celkem 38 188 147 korun. "Dohromady se uskuteční 43 345 plateb, které rozešleme prostřednictvím poštovní poukázky nebo převodem na bankovní účet pojištěnce," sdělila Schillerová.

Související obsah

Oborová zdravotní pojišťovna (OZP)

V Oborové zdravotní pojišťovně budou přeplatky vracet 21 237 klientům, kteří dostanou za druhé čtvrtletí celkem 16 702 858 korun. "Platby nám začínají odcházet zítra (ve čtvrtek, pozn. red.)," sdělila redakci TN.cz tisková mluvčí OZP Nicol Lenertová.

Za celé první pololetí letošního roku OZP vracela (a bude vracet) částku 22,5 milionu korun celkem 23 041 klientům. Největší objem těchto peněz jde přitom opět skupině pojištěnců nad 70 let, a to 18 milionů korun.

1. pololetí roku Celková vrácená částka (v Kč) Počet pojištěnců s přeplatkem
2020 17 379 728 22 451
2021 20 202 383 25 841
2022 22 540 574 23 041

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ)

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda za druhé čtvrtletí letošního roku vrátí 4 482 pojištěncům celkem 3,4 milionu korun. Nejvyšší částka činí 8 920 korun, průměrně ale klienti dostanou 756 korun. Stejně jako v případě VZP připadá 85 % vracených financí na seniory nad 70 let. Vratky se týkají také 108 invalidních důchodců, kteří celkem dostanou 84 668 korun.

Související obsah

Redakce TN.cz se pokusila kontaktovat i další zdravotní pojišťovny, údaje od nich ale zatím nezískala.

Jaká je výše ročního limitu?

Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanovuje ochranný roční limit na započitatelné doplatky za předepsané léky, které jsou částečně hrazené ze zdravotního pojištění. U dětí do 18 let a seniorů nad 65 let tento limit činí tisíc korun. U seniorů nad 70 let je to 500 korun. Stejně tak i u invalidů, kterým byl uznán druhý nebo třetí stupeň, ale nebyl jim přiznán invalidní důchod pro nesplnění podmínky doby pojištění. U ostatních pojištěnců je hranice 5 tisíc korun.

Jak probíhá vracení přeplatků?

Pojišťovny překročení ochranného limitu samy sledují. "Pojištěnec nemusí pojišťovnu o nic žádat. Nejprve obdrží informační dopis s detailními údaji a následuje výplata peněz. Pro ještě větší komfort pojištěnců se snažíme zajistit, aby Ti, kteří si zatím nechávají peníze posílat složenkou, nám sdělili číslo účtu, na který je možné tyto finance posílat," uvedl tiskový mluvčí ZPŠ Petr Kvapil.

"Částka překračující ochranný limit je vždy vyplácena do 60 kalendářních dnů po uplynutí kalendářního čtvrtletí, ve kterém byl ochranný limit překročen. Částka přeplatku nižší než 200 korun nebude pojištěnci vyplacena, ale bude převedena do následujícího čtvrtletí," vysvětlila mluvčí VZP.

Podívejte se na rozhovor s předsedou představenstva VZP Robertem Karešem z dubna letošního roku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz