Zahraničí

Karta se obrací, Maďaři nejspíš začnou tankovat za hranicemi. Cena v tom není

Karta se obrací, Maďaři nejspíš začnou tankovat za hranicemi. Cena v tom není
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Maďarsko má vážné problémy s pohonnými hmotami. Hrozí totiž jejich akutní nedostatek, už nyní například na čerpacích stanicích MOL mohou zákazníci tankovat za oficiální vládní ceny jenom jednou denně. Hlavní příčinou špatné situace je podle odborníků zastropování cen.

Když v Evropě začala eskalovat krize kolem pohonných hmot, Maďarsko podle řady českých politiků i mnoha občanů šlo příkladem. Zastropování cen vyzdvihovali a volali po něm i v tuzemsku. Tato politika se ale ukázala být v současné situaci neudržitelnou a nyní se tak z Maďarska stal naopak odstrašující příklad.

Zemi totiž reálně hrozí akutní nedostatek pohonných hmot. Největší tamní síť čerpacích stanic MOL tento týden vydala prohlášení, ve kterém vyzvala zákazníky k zodpovědnému chování, aby palivo zbylo na všechny, informoval zpravodajský web 24.hu. Pokud každý natankuje jen tolik, kolik potřebuje, bude pohonných hmot dostatek, zdůraznil MOL.

Zpřísňování pravidel

Od začátku léta se začaly v Maďarsku pravidla pro tankování zpřísňovat. Nejprve vešlo v platnost, že za zastropované ceny mohou tankovat pouze Maďaři, nikoliv cizinci. Nedávno přišla změna, podle které za zvýhodněnou cenu mohou tankovat už pouze fyzické osoby, nikoliv firmy.

Související obsah

​Minulý týden společnost MOL pravidla ještě více zpřísnila. Na jejích čerpacích stanicích je povoleno za oficiální cenu tankovat pouze jednou denně. Potvrdila to zpravodajskému webu RTL.hu. "Účelem omezení je zajistit zásobování země a přístup k pohonným hmotám pro všechny," sdělila společnost. Ta se v současnosti potýká s řadou problémů. Snížil se jí dovoz ze zahraničí a několik rafinerií v regionu má dočasně sníženou kapacitu.

Podle maďarské Asociace nezávislých čerpacích stanic je ale pravidlo jednoho tankování za den v praxi neproveditelné. Omezení nicméně podtrhuje vážný problém, kterému Maďarsko aktuálně čelí.

Nedostatek kvůli vysoké spotřebě

Omezení spotřeby pohonných hmot jejich nedostatek zázračně nevyřeší, řekla tiskové agentuře ATV ředitelka maďarského webu, který srovnává ceny paliva, Eszter Bujdosová. Nejkritičtějším obdobím by podle ní mohla být polovina srpna. Varovala, že by mohlo dojít k uzavření dalších čerpacích stanic, které situaci nezvládají. Přijít by také mohla další omezení.

Související obsah

​Příčinou problémů je do velké míry právě rozhodnutí o zastropování cen. "Když se stanoví maximální cena, a v případě Maďarska byla stanovena velmi nízko, tak se stále podporuje rychlý růst spotřeby. To ale při malé nabídce není dobré, protože nakonec je nutné brát komoditu ze zásob. Zásoby ale nakonec taky dojdou," vysvětlil pro slovenský web TVNoviny.sk analytik Boris Tomčiak.

Právě například na Slovensko tak už brzy mohou jezdit Maďaři, kteří si tam budou chtít natankovat. "Vůbec není vyloučené, že Maďaři budou navzdory nízké ceně doma jezdit na Slovensko, aby natankovali. Určitě je lepší mít pohonné hmoty za vyšší ceny, než je nemít vůbec," domnívá se Tomčiak.

Tím, že se nízkými cenami spotřeba podporovala, Maďaři podle něj vyčerpali volné rezervy a palivo jim na trhu jednoduše chybí. Není prakticky možné ho dovážet ani ze zahraničí, protože to pro zahraniční firmy není lukrativní. Přesto maďarská vláda stále od regulovaných cen neodstoupila. Aktuálně toto opatření platí až do konce října.

Podívejte se na lednovou reportáž o razantních krocích vlády Viktora Orbána proti zdražování v Maďarsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz