Zahraničí

Bělorusové hrají klíčovou roli v ruských plánech. Jde o jaderné zbraně

Bělorusové hrají klíčovou roli v ruských plánech. Jde o jaderné zbraně
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Zdroj: Profimedia

Pokud by došlo na nejhorší a Rusko by se rozhodlo nasadit jaderné zbraně, neudělá to napřímo. Vladimir Putin by útok vedl z Běloruska, aby pak mohl tvrdit, že s ním nemá nic společného. Myslí si to rusko-americký historik Jurij Fel'štinskij. Minsk se po rozpadu Sovětského svazu nukleárního arzenálu vzdal ve prospěch Moskvy, Putinův protějšek a velký spojenec Alexandr Lukašenko se ale před nedávnem nechal slyšet, že bude usilovat o jeho navrácení.

Putin si bude chtít nad potenciálním jaderným útokem umýt ruce a využije k tomu Lukašenka, který na plán podle Fel'štinského ochotně kývne. V roce 1996 si totiž Rusové z Běloruska atomové zbraně ze sovětských časů odvezli a poslední diktátor Evropy, jak se spojenci šéfa Kremlu přezdívá, by je rád dostal zpátky.

Moskva by pak jednoduše tvrdila, že se jednalo o akci Minsku, s níž nemá nic společného. "Není to tak dávno, co Bělorusko přehodnotilo svůj nejaderný postoj a Lukašenko několikrát prohlásil, že požádá ruskou vládu, aby Bělorusku jaderné zbraně vrátila. Z Běloruska by se mohly se uskutečnit nukleární údery proti Ukrajině, Litvě a Polsku s tím, že Rusko bude doufat v odvetu proti Bělorusku, ne proti němu," řekl Fel'štinskij britskému portálu Express.

Související obsah

Podle některých expertů Putinovi hrozí, že jeho vojáky Ukrajinci do konce léta porazí. I proto se v posledních týdnech častěji mluví o vzrůstajícím nebezpečí atomového útoku. Telegramový účet Generál SVR, za kterým má stát bývalý vysoce postavený důstojník ruských tajných služeb, dokonce přišel s informací, že Putin už armádě údajně nařídil připravit se k nasazení nukleárních zbraní.

Nebude brát ohledy

"Jeho jedinou oporou v konfliktu na Ukrajině je jaderný arzenál. A Putin si toho je moc dobře vědomý," konstatoval Fel'štinskij.

Související obsah

Od únorového začátku invaze Rusko vyhrožovalo Ukrajině a Západu takovými útoky už několikrát. Navzdory tomu Putin před týdnem prohlásil, že atomové zbraně musejí zůstat ve skladech. "Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla začít. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství," vzkázal v dopise signatářům Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Fel'štinskij se ale domnívá, že šlo jen o prázdná slova, a když si to situace z Putinova pohledu vyžádá, doleva ani doprava se ohlížet nebude.

Rusko si prý přeje s Ukrajinou vyjednávat o míru (3. 8. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz