Domácí

Ruské uhlí si už nekoupíme. Podle ekonomů to pocítí naše peněženky

Do Evropské unie se od čtvrtka nesmí dovážet ruské uhlí. V rámci sankcí totiž skončila několikaměsíční lhůta, během které musely členské státy ukončit stávající smlouvy s ruskými dodavateli. Podle ekonomů je to špatná zpráva pro naše peněženky.

Evropská unie si musí nově poradit bez uhlí z Ruska. České republice tak vypadl jeden z největších dodavatelů. V nouzi kvůli tomu ale prý nejsme. "Česká republika dokáže fungovat bez ruského uhlí. Nemám žádné informace o tom, že by byl jakýkoliv problém," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Do České republiky proudí nejvíce uhlí z Polska, dále pak ze Spojených států amerických a z Kanady. Rusko bylo naším čtvrtým největším dodavatelem, v loňském roce ho dovezlo do Česka přes 300 tisíc tun.

"My jsme především země, která je, co se týče uhlí, závislá na tuzemském hnědém uhlí, tam je produkce dostatečná," přidal energetický expert Jiří Gavor. Podle ekonomů ale embargo na ruské uhlí opět o něco vyžene cenu suroviny nahoru.

Související obsah

"Evropská unie dováží z Ruska kolem 45 procent své spotřeby. To je nezdravě hodně. Až my budeme hledat v zahraničí nějaký náhradní zdroj, tak zjistíme, že v zahraničí už je uhlí dražší, a navíc budou dražší i dopravní náklady," prohlásil ekonom Vladimír Pikora.

Evropská unie přišla se zákazem ruského uhlí na začátku dubna v rámci pátého balíčku sankcí. Narozdíl od embarga na ropu nepovolila žádným zemím výjimku. To dělá problém například Polsku, které už několik týdnů shání dodavatele uhlí ze zámoří.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz