Zahraničí

Libanonec musel přepadnout banku, aby mu vyplatila jeho úspory

Libanonec musel přepadnout banku, aby mu vyplatila jeho úspory
Hussein za oknem banky při zdlouhavém vyjednávání | Zdroj: Profimedia.cz

K zoufalému činu se ve čtvrtek odhodlal muž v Libanonu. S puškou v ruce přepadl banku, která mu neprávem odmítala vyplatit peníze z jeho účtu. Sedm hodin držel rukojmí, než uspěl. Lidé ho oslavují jako hrdinu, policie ho zatkla.

Hodně netradiční přepadení se odehrálo v hlavním městě Bejrútu v době, kdy země prožívá třetím rokem hlubokou krizi a banky zavedly přísné limity pro výběr z devizových účtů.

Dvaačtyřicetiletý řidič Bassam al-Sheikh Hussein se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou, neboť potřeboval zaplatit účty za léčbu svého otce a v bance nepochodil, i když má na kontě 210 tisíc dolarů (přes pět milionů korun), popsala agentura AP.

Související obsah

​Hussein vstoupil do banky v rušné čtvrti s brokovnicí v jedné a kanystrem benzínu v druhé ruce. Třikrát vystřelil do vzduchu, zamkl se uvnitř s deseti rukojmí, většinou zaměstnanci banky, a vyhrožoval, že se podpálí, pokud si nebude moci vybrat své peníze.

Vyjednávání trvalo téměř sedm hodin. Banku oblehli policisté a vojáci, ale i velký dav demonstrantů, který vyvolával hesla proti vládě i bankám. „Jsi hrdina,“ skandovali podle BBC lidé na „lupičovu“ podporu a fandili mu.

Před bankou se shromáždil dav, který „lupiči“ fandil | Zdroj: Profimedia.cz

​„Udělal, co musel,“ řekla novinářům před bankou Husseinova manželka. “Můj bratr není žádný darebák. Je to slušný člověk,“ přidal se jeho sourozenec. Tomu nakonec banka předala 35 tisíc dolarů, na kterých se s ní při zdlouhavém vyjednávání dohodl Hussein. Za to propustil rukojmí a vzdal se policii. Vše se obešlo bez zranění.

Zatím není jasné, zda a z čeho bude zoufalý muž obviněn.

Libanon je v nejtěžší hospodářské krizi v novodobé historii, místní libra ztratila oproti dolaru 90 procent hodnoty a tři čtvrtiny lidí se propadly do chudoby, připomíná AP. Banky blokují devizy a vydávají lidem jen částky připomínající týdenní kapesné. Značně omezují i převody peněz do zahraničí. Lidé tak berou spravedlnost do vlastních rukou. V lednu si podobným způsobem s deseti zaměstnanci coby rukojmí „vybral“ své peníze z jiné banky majitel kavárny.

Podívejte se na napjatou situaci před bankou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz