Zahraničí

Ostřelování jaderné elektrárny nekončí. Pracovníci poslali mrazivý vzkaz

Ostřelování jaderné elektrárny nekončí. Pracovníci poslali mrazivý vzkaz
Záporožská jaderná elektrárna, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Záporožská jaderná elektrárna je v posledních dnech neustále pod palbou. Areál byl podle Ukrajinců ve čtvrtek pětkrát zasažen. Podle šéfa OSN pro jadernou energii Rafaela Grossiho hrozí na místě katastrofa. Zaměstnanci elektrárny prozradili, jak to v areálu obsazeném Rusy nyní vypadá.

Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Podle ukrajinské státní společnosti Energoatom byl komplex ve čtvrtek pětkrát zasažen. Střely podle agentury dopadly blízko skladu radioaktivních materiálů. Uvedla to na sociální síti Telegram.

Rusko obsadilo největší evropskou jadernou elektrárnu v březnu. Z ostřelování viní Ukrajinu. Podle zástupců Moskvou jmenované správy zasáhli Ukrajinci areál elektrárny dvakrát a narušili výměnu směn, uvedla agentura TASS

V obsazené elektrárně stále pracují ukrajinští technici. Dva z nich kontaktovali BBC. Každý den se totiž bojí jaderné katastrofy i toho, že je unesou. "Můj pracovní den je plný stresu," řekla jedna pracovnice. "Poslední týden ani nemůžu na své pracoviště, je to nebezpečné, v sobotu došlo k ostřelování stanice s dusíkem a kyslíkem, což způsobilo požár. Zázrakem lidé, kteří tam pracují, přežili," dodala

Okolo zaměstnanců podle výpovědí neustále chodí ruští vojáci se zbraněmi a míří na ně. "Z personálu se stali rukojmí Rusů," řekl zaměstnanec elektrárny. "Vypnuli internet, nechali pouze pevné linky a jídlo je dostupné jen v jedné jídelně. Z ostatních si udělali základny," vypověděl. "Stále častěji teď unáší personál ve chvíli, kdy opouští směnu," dodal. Monitoring reaktoru ale údajně pracovníci stále zvládají.

Související obsah

Šéf OSN volá po ukončení veškeré vojenské aktivity v okolí elektrárny. "Je zapotřebí dohoda na technické úrovni o bezpečném demilitarizačním parametru, který zajistí v oblasti bezpečnost," prohlásil před čtvrtečním jednáním Rady bezpečnosti. Tuto výzvu podpořily Spojené státy a navrhly, aby místo navštívili zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

"MAAE je na takovou misi připravena od června, kdy už jsme se chystali tam jet," řekl podle deníku The Guardian šéf MAAE Grossi. Obnovené ostřelování může podle něj mít katastrofické následky. "Jsme ve vážné hodině, osudové hodině," sdělil.

Související obsah

K situaci v Záporoží se vyjádřil i ruský velvyslanec v OSN Vasilij Něbenzja. "Svět je na pokraji jaderné katastrofy , která je rozsahem srovnatelná s Černobylem," řekl. 

V nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z nepokrytého vydírání nukleární katastrofou. "Nikdo jiný nepoužil jadernou elektrárnu, aby tak očividně vyhrožoval světu," uvedl. "Jen úplné stažení Rusů z území Záporožské jaderné elektrárny a obnovení plné ukrajinské kontroly nad situací v okolí areálu zaručí obnovení jaderné bezpečnosti pro celou Evropu," dodal.

V Záporoží hrozí únik radiace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz