Domácí

Volební model: Vyhrálo by hnutí ANO. Druhá ODS ztrácí podporu

Volby by podle červencového modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO. Do Sněmovny by se dostalo sedm politických stran a hnutí. Druhá ODS ztrácí podporu voličů.

Opoziční hnutí ANO by volby podle Medianu vyhrálo s 30 procenty. Na druhém místě by skončila ODS s 15,5 procenta. Všechny strany a hnutí ve vládní koalici mají podporu dohromady 41 procent respondentů.

"Volební potenciál u hnutí ANO oproti minulému volebnímu modelu mírně klesl, ovšem voličské jádro naopak mírně vzrostlo a je nadále nejvyšší ze všech politických subjektů (22,1 %)," upozornil Median v tiskové zprávě. "Pokles preferencí, jádra i potenciálu zaznamenala ODS," dodal. Na třetím místě by skončila SPD. Té narostl potenciál na 16,1 procenta, voličské preference ale zůstaly na 12,5 procenta. 

Piráti by ve volbách získali 10,5 procenta. Do Sněmovny by se dostalo i hnutí STAN, které si oproti minulému modelu polepšilo na 5,5 procenta. Na pěti procentech je TOP 09.

Související obsah

Pokud by KDU-ČSL kandidovala samostatně, ze Sněmovny by mohla vypadnout. Podle průzkumu by získala 4,5 procenta. Vrátit by se naopak mohla ČSSD. Tu by volilo pět procent respondentů. "Zisk STAN, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL se však pohybuje kolem hranice 5 procent a nelze tak spolehlivě určit, zda je jejich podpora nad touto hranicí či pod ní," napsal Median.

"Hnutí ANO si udržuje vysokou podporu zejména mezi lidmi ve věku 65 let a více. ODS se těší vysoké podpoře zejména mezi podnikateli a lidmi ve věkové kategorii 55 – 64 let," sdělil Median. ANO je nejpopulárnější také mezi absolventy středních škol bez maturity či lidmi se základním vzděláním.

Související obsah

Mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi má největší podporu ODS. Dále absolventi vysokých škol preferují hnutí ANO a Piráty. "Mezi nejmladšími voliči
(18 – 24 let) mají nejvyšší podporu ANO, Piráti, ODS a Zelení," sdělil Median.

V případě voleb si je účastí i stranou jistá polovina respondentů. Skoro třetina půjde určitě volit, není ale pevně rozhodnutá koho. Účastí ani volbou si není jistých 15,5 procenta lidí.

Data pro Sněmovní volební model sbíral Median od 8. července do 2. srpna. Zúčastnilo se ho 1 005 respondentů starších 18 let.

Nečas: Babišovi nejde o komunální volby, ale o pád vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz