Zahraničí

Putin už je na pokraji sil. Britský ministr popsal, co teď bude s Ukrajinou

Putin už je na pokraji sil. Britský ministr popsal, co teď bude s Ukrajinou
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Pro ruskou ofenzivu na Ukrajině nastal bod zlomu, armáda Vladimira Putina se potýká s obřími ztrátami a šance na vítězství jsou mizivé. Ve středu to řekl britský ministr obrany Ben Wallace na bezpečnostní konferenci v dánské Kodani. Západ by proto podle něj měl vytrvat v podpoře Kyjeva, a to jak finanční, tak zejména vojenské.

Putinova "speciální vojenská operace" na Ukrajině začala 24. února a Ukrajina od té doby útokům úspěšně vzdoruje. V posledních týdnech dokonce začíná mít nad ruskými jednotkami, v nichž kvapem ubývá profesionálů a přibývá rekrutů z Dálného východu, převahu.

A podle britského ministra obrany vše nasvědčuje tomu, že se to v nejbližší době nezmění, upozornil Daily Mail. Ruský postup se prý "zadrhl" a ukrajinským ozbrojeným silám to dodalo odhodlání. "Rusové doposud jen selhávali a je vysoce nepravděpodobné, že budou Ukrajinu někdy okupovat," prohlásil Ben Wallace.

Nejlépe to má ilustrovat fakt, že invaze měla trvat tři dny, ze kterých je teď přes 150. "Musejí neustále měnit strategie, dopadlo to tak, že se teď soustředí jen na menší regiony na jihu a na výhodě. To, co teď dělají, je původnímu plánu takzvané speciální vojenské operace na hony vzdálené," pokračoval.

Související obsah

Západ pokračuje ve finanční a vojenské podpoře Ukrajiny, její armádě tento týden Britové poslali moderní raketové systémy určené k obraně proti ruskému těžkému dělostřelectvu. Dokáží zasáhnout cíle v až 80kilometrové vzdálenosti.

Vyspělé zbraně v rukou ukrajinských sil se účinkem nemíjí. Volodymyr Zelenskyj oznámil, že si od Rusů vezmou zpátky Krym, připomněl portál Ukrinform. O takovém záměru mluvil vůbec poprvé od začátku války.

"Prezident Putin sázel na to, že v srpnu už budeme konfliktem znudění a mezinárodní společenství se začne zabývat něčím jiným. Dnešní stav je ale důkazem opaku," uzavřel Wallace s tím, že když západní země vytrvají, dopomohou tak k ruské prohře.

Ukrajina ve válce přebírá iniciativu, domnívají se experti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz