Domácí

Připravte se na energetickou válku, radí ministr: Seznam opatření pro Čechy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) tento týden zveřejnilo seznam opatření, která mají za cíl připravit české domácnosti na vyšší finanční výdaje v zimních měsících. Jde o doporučení ke snížení spotřeby energií v čele s plynem. Šéf resortu Jozef Síkela (za STAN) upozorňuje, že právě úspory energií jsou při obraně země "v energetické válce" vedené Ruskem stěžejní.

Úsporná sprchová hlavice, reflexní fólie za radiátory i správná izolace dveří a oken. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo seznam několika tipů a rad, jaká opatření mohou domácnostem pomoci snížit spotřebu energií v čele s plynem.

"Čím méně plynu spotřebujeme, tím méně ho budeme muset odebrat z Ruska. Proto jsou úspory energií významným prvkem naší obrany v energetické válce, kterou proti nám vede ruský diktátor Vladimir Putin," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Průměrná spotřeba energií v českých domácnostech, přepočtená na počet obyvatel, je už nyní skoro o 20 procent vyšší než průměr Evropské unie. Nejvíce přitom lidé utrácejí za vytápění. "Na to domácnosti spotřebují zhruba 60 procent své celkové spotřeby energií. A v českých domácnostech je přitom měrná spotřeba energií na vytápění třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce," upozorňuje Síkela.

Související obsah

Rady ministerstva, jak ušetřit

​Snižování teploty v domácnostech je tedy jedním z nejlepších způsobů, jak spotřebu plynu snížit. Každý stupeň dolů znamená snížení spotřeby energií zhruba o pět procent. V létě Češi sice snižování teplot neřeší, už nyní však lze přijmout opatření, která v domácnosti s úsporami energií v zimě pomohou.

MPO připravilo seznam základních opatření:

  • Pokud protahují okna či dveře, použijte například silikonové těsnění. V chladných měsících se tak omezí nepříjemné profukování, tepelné ztráty, a tím se sníží spotřeba energie na vytápění
  • Radiátory a další zdroje tepla by neměly být blokovány nábytkem nebo zakryty záclonami
  • Vyšší účinnost radiátorů a dalších zdrojů tepla lze zajistit reflexními fóliemi nalepenými za radiátory, které teplo odráží zpět do obytného prostoru
  • Úsporu energií zajistí i úsporná sprchová hlavice a úsporná páková baterie

Pro rady ohledně úspor energií se mohou lidé obracet na energetická konzultační střediska EKIS. Experti v oblasti energetiky zdarma poradí, jak ušetřit. Rady poskytnou i online.

MPO už dříve vydalo manuál, který radí, jak na úspory ve veřejných budovách. Vláda dala jednotlivým resortům za úkol tento manuál dodržovat a realizovat úsporná opatření ve státních budovách.

Vyhodnocení bude provedeno v prvním čtvrtletí roku 2023 na základě povinného reportingu spotřeby energie ústředních orgánů státní správy podle zákona o hospodaření energií. Že je reálné dosáhnout větších energetických úspor, ukazuje zkušenost MPO. To na přelomu roku snížilo teplotu v kancelářích o 1,5 stupně, teplotu na chodbách a sociálních zařízeních o 3 stupně a snížilo také teplotu vody. Tato opatřeni ministerstvu umožnila snížit spotřebu plynu o 24 procent.

Ministerstvo chce "pojistku" na výpadky plynu. Plánuje omezit teplotu vytápění:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz