Domácí

Tipy na výlet: Ideální místo při letních vedrech. Schovat se můžete v jeskyních

V letním žáru nebo v podzimních plískanicích jsou ideálním místem na výlet jeskyně. V Česku je jich zpřístupněných 14. Mezi ty nejoblíbenější patří jeskyně v Moravském krasu, štáb televize Nova se ale podíval i na ty, které najdete v Čechách.

Chýnovské jeskyně se nacházejí asi pět kilometrů od města Chýnov v Jihočeském kraji a byly zpřístupněny veřejnosti jako úplně první u nás už v roce 1868. Dodnes se tam zachovala původní kamenná schodiště. "Objeveny byly náhodným způsobem, a to díky těžbě v bývalém selském lomu. Podle pověsti tam do pukliny ve skále zapadlo skalníkovi kladivo, když se ho snažil vyprostit, našel vstup do jeskyně," popsal tamní vedoucí Karel Drbal.

Délka turistické trasy je asi 260 metrů a strmé chodby návštěvníky dovedou až do hloubky 41 metrů. Jeskyně nevynikají krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů. "Prakticky chybí krápníková výzdoba. Ale to nevadí, ty chodby jsou surové, krásně modelované vodou, je tam spousta ok a hlavně je neskutečně barevná. Také se jí kdysi říkalo malovaná jeskyně," vysvětlil Drbal.

Chýnovské jeskyně je možné navštívit od úterý do neděle. Pro dospělého vstupné činí 150 korun, snížené je za 120, dětské za 80. Po prohlídce jeskyň pak můžete zamířit do nového návštěvnického centra, kde se turisté dozvědí všechno o historii jeskyň. Nejzvídavější se pak mohou s potápěči virtuálně podívat i do zatopených prostor.

Související obsah

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách. "V jeskyních stráví přibližně hodinu. Uvidí tady krápníky, unikátní výzdobu, kterou máme jenom my, růženečky obsahují opál," řekl provozní technik Tomáš Vinš.

Unikátní nejsou jenom výzdobou, ale i objevenou penězokazeckou dílnou nebo paleontologickými nálezy. "Největší nález je lebka ženy a obratle. Ta žena byla pohřbena před 45 tisíci lety, měla dlouhý neandrtálský genom. Byla to první vlna, která přišla z Afriky obsadit Evropu, to se jim ale nepodařilo," sdělil Vinš.

Do jeskyň je možné zavítat denně, plné vstupné stojí 190 korun, snížené 150 a dětské rovnou 100. Stačí jen pár kroků od jeskyně a dojdete na vrchol s výhledem do krajiny, nedaleko je další vyhlídka na vápencový lom. Přímo pod východem z jeskyně ve starém lomu mohou návštěvníci najít drobné zkameněliny.

Související obsah

Posledním cílem jsou jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech Bozkovské dolomitové jeskyně, které tvoří dva samostatné systémy jeskynních chodeb a síní. "Nejcharakterističtější výzdobou těchto jeskyň jsou křemenné římsy, lišty a lavice, které jsou po celých jeskyních v takovém rozsahu, že neznáme jinou jeskyni v Evropě, kde by to bylo v takovémto množství. Návštěvníci spíš přijdou za krápníkovou výzdobou, tu tady máte taky," prohlásil tamní vedoucí Dušan Milka.

Prohlídková trasa měří asi 400 metrů a návštěvníky provede labyrintem podzemních chodeb s krápníkovými jeskyněmi až k největšímu veřejnosti zpřístupněnému podzemnímu jezeru v Čechách. "Jezero je velké 24×16 metrů. Několikrát jsme se snažili jezero vyčerpat a dostat se někam hlouběji do nejnižší pater, to se nám před mnoha lety povedlo a dostali jsme se 14 metrů pod hladinu," uvedl Milka.

Otevřeno mají od úterý do neděle. Za plné vstupné zaplatíte 170 korun, za snížené 140 korun a za dětské 90 korun. Pokud chcete mít jistotu, že na vás prohlídka vyjde, doporučujeme si do všech jeskyň zakoupit vstupenky předem přes internet.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz