Koronavirus

Začátek školního roku: Ministerstvo řeklo, jak covid ovlivní návrat do lavic

Začátek školního roku: Ministerstvo řeklo, jak covid ovlivní návrat do lavic
Žáci ve škole Zdroj: TV Nova

Školy doufají, že po dvou letech, kdy je drtila protiepidemická opatření, proběhne návrat žáků a studentů do lavic bez potíží. Jenomže podzimní covidová vlna může podle odborníků do Česka vrátit vysoký počet nakažených, hrozí i větší množství pacientů s těžkým průběhem. Ministerstvo zdravotnictví zatím žádná nařízení, jež by bránila šíření nákazy ve vzdělávacích institucích, neplánuje. Může se to ale změnit.

Žádný lockdown už nebude a školy zůstanou otevřené. To s jarním útlumem koronavirové epidemie sliboval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). A zatím se zdá, že jeho slova platí. Blížící se začátek školního roku má proběhnout bez jakýchkoliv omezení.

"Ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli nepřipravuje žádná doporučení ani opatření pro školská zařízení," řekl TN.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Znepokojivé prognózy epidemiologů o extrémní letní vlně se nenaplnily, covid však může začít nabírat na síle s poklesem teplot. Ministerstvo proto potenciální zavedení opatření ve školách nevylučuje. "Pokud by epidemická situace v souvislosti s podzimní vlnou covid-19 opatření vyžadovala, budeme je konzultovat a připravovat společně s ministerstvem školství," doplnil Jakob.

Související obsah

Žáci základních a středních škol i vysokoškolští studenti si museli v posledních dvou letech zvyknout na distanční výuku. Když se konečně mohli opět učit prezenčně, výuku jim ztěžovaly povinné roušky a respirátory. 

Konkrétní plány oproti předešlému roku nevypracovalo ani ministerstvo školství, všechno nechává na kolezích z resortu zdravotnictví. "O epidemiologických opatřeních ve školství rozhoduje, stejně tak jako v minulosti, gesčně příslušné ministerstvo zdravotnictví," uvedlo tiskové oddělení.

Česko má podle posledních dat z laboratoří přes 21 tisíc infikovaných covidem. Loni touto dobou jich přitom bylo jen něco málo přes 8 tisíc a opatření bylo v platnosti hned několik, třeba do škol se bez negativního testu nesmělo a nezbytná byla i ochrana dýchacích cest v hromadné dopravě.

Očkování čtvrtými dávkami proti covidu v Česku pokračuje:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz