Domácí

Policejní prezident přiznal chyby na mítincích Babiše. Popsal problémy

Policejní prezident Martin Vondrášek na páteční tiskové konferenci přiznal, že při zásazích na mítincích předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v Jihočeském kraji došlo k chybám. Policie podle výsledků šetření nezvládla koordinaci hlídek a neurčila si správnou taktiku postupu. Velitele policie v Jihočeském kraji vyzval k tomu, aby policisté přijali zodpovědnost.

Zásah policistů hodnotilo šetření ve čtyřech oblastech. První posuzuje, zda síly a prostředky na místě byly adekvátní a koordinace hlídek fungovala správně a policie zvolila správnou taktiku, druhá počínaní policistů během shromáždění, třetí použití donucovacích prostředků a čtvrtá zatknutí ženy, která měla v Českém Krumlově napadnout jednoho z policistů. Následně proti ní zasáhli neuniformovaní policisté. 

"Co policie nezvládla a vyplývá to z toho vyhodnocení, je koordinace hlídek, taktika postupu, když to zjednoduším, nebyla zvládnutá ta velitelská role a z mého pohledu jsme porušili, respektive velitelé, kteří zodpovídali za bezpečnostní opatření, tak porušili nejen taktiku, ale i některé naše interní akty řízení, které mluví o zajišťování vnitřní bezpečnosti," prohlásil Vondrášek.

V oblasti počínaní policistů na shromáždění to podle Vondráška není černobílé. Policisté si měli v případě porušování zákona přivolat uniformovanou hlídku. Zasáhnout měli pouze, když to nejde odložit. Tak policie podle něj postupovala. "Uniformovanou hlídku si vyžádali, a když viděli, že odpůrci i podporovatelé toho svolavatele se dostávají do vyhrocené situace a bezprostředně hrozí fyzický střet mezi lidmi, tak společně se strážníky městské policie se snažili tyto dvě znesvářené strany oddělit," uvedl.

Související obsah

"Bohužel sled událostí byl tak rychlý, že bylo po roztržce dřív, než se dostavila uniformovaná hlídka," vysvětlil. Jednu věc ale policistům vyčítá. "Když využívali své oprávnění z paragrafu 43 zákona o policii a někomu říkali: 'Zůstaň zde,' nebo 'Běž na druhou stranu,' tak předtím neprokázali příslušnost k policii a mnozí účastníci nemohli vědět, že to jsou policisté. Prostě porušili paragraf 12 zákona o policii," sdělil.

Použití donucovacích prostředků vůči ženě v Českém Krumlově, která dala jednomu z policistů facku, bylo podle policejního prezidenta uměřené a oprávněné. "Pokud jde o omezení osobní svobody této ženy, tak to trvalo 55 minut, donucovací prostředky, eskorta, podání vysvětlení, propuštění po 55 minutách a oznámení přestupku příslušnému státnímu orgánu. Opět za mě naprosto správný postup," dodal. 

Související obsah

Vondrášek se v pátek setkal s policejním ředitelem Jihočeského kraje Luďkem Procházkou. "Seznámil jsem ho s těmito závěry, představil jsem mu je a vyzval ho, aby z toho vyvodil kromě jiného i osobní odpovědnost nejenom těch policistů na ulici, ale i velitelů, kteří v některých ohledech tu situaci nezvládli, jak měli," prozradil. Informace o tom, jaké kroky udělal, má procházka Vondráškovi dodat nejpozději do 14 dnů.

Vondrášek zdůraznil, že policisté v posledních letech prochází složitým obdobím. Zmínil covidovou i uprchlickou krizi, u kterých museli vypomáhat.

K shromáždění v Borovanech se vyjádří, až skončí šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Na tomto mítinku zaklekli neuniformovaní policisté na nezletilého autistického chlapce. Jeden těchto zasahujících měl na hlavě kšiltovku, která podporovala Babiše. "S tímto policistů již bylo zahájeno kázeňské řízení," řekl Vondrášek.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz