Tipy na výlet

Nejen lázeňské město: Karlovy Vary skrývají i další poklady

Nejen lázeňské město: Karlovy Vary skrývají i další poklady
Zajímavá místa v Karlových Varech | Zdroj: Profimedia

Nejvýznamnější lázeňské město v České republice navštíví ročně tisíce turistů z celého světa. Kromě historických lázeňských budov a přilehlých kolonád Karlovy Vary nabídnou kulturní památky. Přinášíme vám přehled míst, která ve Varech můžete navštívit.

Karlovy Vary se od roku 2021 nachází na seznamu UNESCO v rámci slavných lázeňských měst Evropy. Návštěvníky uchvátí budovy, přilehlé kolonády nebo také památkově chráněné hotely. Karlovy Vary oplývají přibližně osmdesáti prameny termální vody, která má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra.

Za zmínku stojí například Císařské, Sluneční nebo Alžbětiny lázně. Nejvýznamnějším pramenem je však Karlovarské vřídlo, které vyvěrá z hloubky 2 500 metrů, a je s teplotou 73 °C zároveň nejteplejším termálním pramenem Česka. Najdete ho v centru Karlových Varů ve Vřídelní kolonádě, kde díky tlaku a obsahu plynného oxidu uhličitého dosahuje neuvěřitelné výšky až 12 metrů.

Související obsah

Barokní kostel sv. Máří Magdalény

Barokní chrám se nachází přímo v centru Varů u Vřídla. Původně středověký gotický kostel sv. Máří Magdalény obklopený hřbitovem byl postaven ve druhé polovině 14. století. V interiéru kostela si můžete prohlédnout bohatě zdobený barokní inventář z 18. století.

V podzemí chrámu stojí za pozornost unikátní pohřební krypta původního gotického kostela, ve které jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova. Je zde možné spatřit oltář Božího hrobu s použitím vřídlovce a hrachovce, biblický výjev Getsemanská zahrada, kalvárii, kostnici a unikátní ukázku důmyslného založení barokní stavby.

Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla

Vzorem stavby se stal byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. K církevní stavbě ve vilové čtvrti Westend je několik možných tras. Nejkratší cestou vystoupáte ke kostelu z lázeňského centra města od Vřídla procházkou dlouhou asi 900 metrů ulicí Zámecký vrch kolem anglikánského kostela sv. Lukáše. U rybníčku Malé Versailles odbočíte vpravo do ulice Krále Jiřího a po několika metrech stojíte před pravoslavným chrámem.

Související obsah

Rozhledna Diana

Za krásného počasí je údajně vidět až do vzdálenosti 70 km. K rozhledně náleží také restaurace Diana s příjemnou lesní terasou. Na rozhlednu nemusíte šlapat pěšky, k dispozici je zde lanová dráha. 

Vyhlídka Karla IV.

Je považována za nejstarší stojící karlovarskou rozhlednu. Pseudogotická cihlová stavba připomínající minaret se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu. K vyhlídkový ochoz se dá vystoupat po 79 schodech. Výhledu na Karlovy Vary částečně brání stromy.

Goethova vyhlídka

V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy. Údajně sem chodíval na procházky legendární spisovatel Johann Wolfgang Goethe, po kterém také dostala jméno.

Související obsah

Kromě lázeňství jsou Karlovy Vary domovem skla a porcelánu. Sklářský průmysl je spjatý především s firmou Moser, která je také výrobcem Křišťálového globu, tedy hlavní ceny Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. To samé platí pro potravinářský průmysl. Pochází odsud bylinný likér Becherovka, Karlovarské minerální vody Mattoni, Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda, Hanácká kyselka a Aquila nebo také slavné Karlovarské lázeňské oplatky. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz