Zahraničí

Slavného spisovatele pobodali. Za jeho zabití je vypsaná odměna

Na páteční literární akci v New Yorku byl napaden indicko-britský spisovatel Salman Rushdie, který se proslavil především románem Děti půlnoci. Útočník vtrhl přímo na pódium, kde se Rushdie zrovna chystal přednášet, a spisovatele pobodal. Před několika lety byla kvůli jeho kontroverzní knize Satanské verše v Íránu za jeho zabití vypsána odměna. Jeho stav je vážný

Útok se stal v newyorkském vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl na literární akci vystoupil uznávaný spisovatel Salman Rushdie. Reportér agentura AP byl svědkem toho, jak těsně před začátkem přednášky na pódium vtrhl neznámý muž a autora mnoha knih napadl.

Newyorkský deník NY Post s odvoláním na místní policii uvedl, že útočník spisovatele bodnul do krku. Na fotografiích z místa je vidět zástěna potřísněná krví. Do nemocnice ho transportoval záchranářský vrtulník. Pachatele mezitím zadržela policie.

Po převozu do nemocnice byl Rushdie připojen na umělou plicní ventilaci, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření jeho agenta. "Zprávy nejsou dobré," řekl Andrew Wylie. "Salman pravděpodobně přijde o jedno oko, měl přerušené nervy na ruce a probodnutá a poškozená játra."

Z útoku na známého spisovatele policie obvinila čtyřiadvacetiletého Hadi Matara z Fairview v New Jersey.

Salmana Rushdieho proslavila jeho druhá kniha, kterou vydal v 80. letech pod názvem Děti půlnoci a za níž obdržel Bookerovu cenu. V roce 1995 tento román vyšel i v České republice.

Související obsah

​O rozšíření povědomí o jeho jméně po celém světě se mu ale postarala především kniha Satanské verše, která představuje Rushdieho nejkontroverznější dílo. V některých zemích proti němu protestovali muslimové a vyhrožovali mu smrtí.

V Íránu je tato kniha zakázaná a na konci roku 1989 Rushdieho dokonce tehdejší íránský vůdce ájatolláh Rúholláh Chomejní odsoudil k smrti. Za jeho zabití tam byla vypsána odměna, která činí téměř čtyři miliony dolarů.

Ačkoliv policie motiv činu nijak nespecifikovala, některé veřejné osobnosti dávají útok do souvislosti právě s vydáním kontroverzní knihy. "Je to útok na svobodu slova a myšlení, což jsou dvě základní hodnoty naší země a institutu Chautauqua," vyjádřil se senátor za stát New York Chuck Schumer.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz