Domácí

Stovky sportovišť jsou v ohrožení. Obce měly slíbené peníze, čekají na ně marně

Stovky městských a obecních sportovišť v Česku jsou v ohrožení. Města a obce počítaly s tím, že na sportoviště půjdou peníze od Národní sportovní agentury, jenže starostové na ně prý čekají marně. Někteří z nich už se stavbou po slíbení finanční injekce od státu začali a teď hledají, kde chybějící peníze seženou.

Napříkad v Kamenici u Prahy počítali s tím, že budou mít u fotbalového hřiště zrekonstruované šatny. Využít k tomu chtěli peníze od Národní sportovní agentury (NSA), jenže podle starosty Pavla Čermáka je téměř nemožné tyto finance získat. "Pravidla se mění pod rukama. To jsou projekty, které se připravují několik let," vysvětluje Čermák.

"Bohužel se stalo i to, že na jaře města a obce dostala příslib, že finanční prostředky obdrží. Nyní jsou jim rozesílány dopisy od Národní sportovní agentury, že byla posunuta kritéria, a oni, že finanční prostředky nedostanou," kritizuje Radka Vladyková ze Svazu měst a obcí.

Někteří starostové už projekty rozjeli a teď musí řešit, co dál. Buď si vezmou vysoké úvěry, nebo stavby zastaví. Někteří z nich prý peníze měli přislíbené už minulý rok, Národní sportovní agentura ale zanedlouho dotační výzvu zrušila a vypsala nový program, ve kterém jsou samosprávy pro čerpání financí prý znevýhodněné.

Související obsah

​"Svaz měst a obcí si stěžuje na to, že Národní sportovní agentura loni zrušila dotační výzvu, tu možnost, aby v dotační výzvě mohly žádat města a obce. Což samozřejmě není pravda," brání Národní sportovní agenturu její tiskový mluvčí Jakub Večerka.

Podle Národní sportovní agentury měly o peníze žádat primárně sportovní kluby. "Nechceme, aby ta sportoviště byla využívána komerčně," řekl Večerka.

Kvůli slíbeným penězům se zástupci samospráv chtějí sejít i s premiérem Petrem Fialou (ODS). "Dotační výzvy jsou čistě v gesci Národní sportovní agentury. Vypisování dotačních výzev a jejich vyplácení je pravidelně kontrolováno výbory Poslanecké sněmovny a Senátu. Zároveň představitelé NSA informují o dotačních výzvách i pana premiéra. V současné době není u agentury žádné zpoždění ve vypisování nových dotačních výzev," uvedl mluvčí Úřadu vlády ČR Jakub Tomek.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz