Domácí

Úrazy, parkování a jízda po chodníku. Problémů s elektrokoloběžkami přibývá

Lidé, kteří jezdí na elektrokoloběžkách, svým chováním často ohrožují nejen sebe, ale i chodce a řidiče aut. Většina uživatelů koloběžek ani nenosí žádné ochranné pomůcky, a tak stoupá i počet úrazů. Dalším problémem jsou špatně zaparkované koloběžky na chodnících, o které mohou chodci zakopnout.

Opatrných elektrokoloběžkářů moc není a úrazů tak stále přibývá. "V tomto roce pražští záchranáři vyráželi ke zhruba stovce případů nejrůznějších pádů, úrazů, ale i dopravních nehod způsobených jízdou na koloběžce," sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

"Mezi nejčastější úrazy patří úrazy hlavy, podvrtnutí krční páteře, zlomeniny klíčních kostí a končetinové úrazy. Lidi by měli používat při nejmenším helmu, v optimálním případě i chrániče třeba kolenou nebo loktů," radí ortoped Lukáš Galek.

Velkým rizikem jsou koloběžky zaparkované na chodnících, a to především pro nevidomé. Ti si kvůli nim mohou způsobit zranění. "Sdílené koloběžky a kola jsou pro nás velký problém," upozornil prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR Luboš Zajíc.

Související obsah

​Lidé dost často zaparkují koloběžky tam, kde pak překážejí chodcům. Tímto problémem se zabývá i dopravní legislativa. "Zákon o silničním provozu takovou koloběžku, která tvoří překážku provozu, ať už je to na silnici nebo na chodníku, umožňuje odstranit," uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Zakázaná je především jízda mezi lidmi na chodníku. Koloběžkáři si z toho ale příliš těžkou hlavu nedělají.

Přestupky koloběžkářů se zabývá městská policie. Za prvních sedm měsíců letošního roku v Praze v souvislosti s cyklisty a elektrokoloběžkáři řešila 4 225 přestupků, za které uložila 596 pokut v celkové výši 147 tisíc korun.

"Strážníci mohou přestupky s cyklisty řešit třemi způsoby. Domluvou, to je ten nejčastější způsob. Pokutou na místě, která může být až do výše dvou tisíc korun. Nebo oznámením správnímu orgánu," upřesnila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz