Zahraničí

Při razii v Trumpově domě byly zabaveny "přísně tajné" dokumenty

Podle dokumentů, které byly v pátek zveřejněny v rámci vyšetřování zahrnujícího možné porušení amerického zákona o špionáži, našli agenti FBI při prohlídce floridského sídla bývalého prezidenta Donalda Trumpa záznamy označené jako "přísně tajné", informuje agentura AFP.

Z příkazu k prohlídce a dalších materiálů, které odtajnil floridský soudce, vyplývá, že agenti si z Trumpova sídla odnesli množství tajných spisů. Razie FBI tak rozpoutala politickou bouři v již tak ostře rozdělené zemi.

Některé z dokumentů byly označeny jako "přísně tajné" a "měly být k dispozici pouze ve speciálních vládních zařízeních", uvádí se v odtajněném sedmistránkovém spisu federálního soudu. Podání obsahovalo seznam věcí odvezených z Mar-a-Lago, včetně informací o "francouzském prezidentovi", a příkaz k prohlídce rezidence v Palm Beach.

Související obsah

Ministerstvo spravedlnosti v pátek požádalo federálního soudce, aby příkaz k prohlídce odtajnil, protože Trump zvažuje další kandidaturu do Bílého domu v roce 2024. Šestasedmdesátiletý Trump prohlásil, že zveřejnění příkazu nebude blokovat a zároveň si postěžoval, že se stal obětí "bezprecedentního politického ozbrojování orgánů činných v trestním řízení" ze strany "radikálních levicových demokratů".

Trump a jeho právníci měli ve skutečnosti kopii příkazu k prohlídce a doklad se seznamem majetku zabaveného agenty FBI k dispozici již několik dní a obsah mohli odhalit již dříve sami. List Wall Street Journal uvedl, že mezi dvaceti krabicemi s věcmi, které agenti FBI odvezli, byly pořadače s fotografiemi, ručně psaný vzkaz a dokument o udělení milosti Rogerovi Stoneovi, který byl v roce 2019 odsouzen za lhaní Kongresu během vyšetřování ruského vměšování do voleb v roce 2016. Trump omilostnil Stonea před odchodem z úřadu, čímž ho ochránil před tříletým vězením.

Deník Washington Post ve čtvrtek s odvoláním na anonymní zdroje blízké vyšetřování uvedl, že mezi dokumenty hledanými během razie byly i tajné dokumenty týkající se jaderných zbraní. Sám Trump toto tvrzení podle všeho popřel, když napsal, že "otázka jaderných zbraní je podvod", a dokonce naznačil, že Federální úřad pro vyšetřování mohl v jeho domě "podstrčit informace".

CNN v této souvislosti uvádí, že Kash Patel, který byl Trumpem  jmenován, aby se zabýval problémy s jeho prezidentskými záznamy, obvinil General Services Administration (GSA) z toho, že krabice s tajnými materiály poslala do letoviska Mar-a-Lago sama. "GSA omylem zabalila nějaké krabice a přesunula je do Mar-a-Lago. To není na prezidentovi. To je na Národním archivu, aby to vyřešil," řekl Patel.

Mluvčí GSA v pátek reagoval na Patelova tvrzení a řekl, že odpovědnost za pohyb všech dokumentů během prezidentova odchodu z úřadu, "spočívá výhradně na odcházejícím prezidentovi a jeho podpůrném personálu".

Generální prokurátor Merrick Garland ve čtvrtek uvedl, že o zveřejnění příkazu požádal kvůli "značnému zájmu veřejnosti o tuto záležitost", a dal Trumpovi a jeho právnímu týmu čas do pátečního odpoledne, aby se proti návrhu postavili, což nakonec neučinili. Přední republikáni se shromáždili kolem Trumpa a někteří členové jeho strany obvinili ministerstvo spravedlnosti a FBI ze zaujatosti, když se zaměřili na exprezidenta.

Do kanceláře FBI v Cincinnati v Ohiu se ve čtvrtek pokusil vtrhnout ozbrojený muž. Zdá se, že jeho útok byl přímou reakcí na prohlídku Mar-a-Lago ze strany FBI.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz