Zahraničí

Velká vzpruha pro Ukrajinu. Slovensko jí chce dát zbraně, které ještě nedostala

Velká vzpruha pro Ukrajinu. Slovensko jí chce dát zbraně, které ještě nedostala
Kokpit MiGu-29 Zdroj: profimedia.cz

Ukrajina by se již brzy mohla dočkat další významné vojenské pomoci, tentokrát od Slovenska. To totiž již na konci měsíce vyřadí stíhačky MiG-29 a chce je předat Ukrajině. Jako náhradu by si představovalo jiné zbraně v adekvátní hodnotě poskytnuté spojenci z NATO. Ukrajina po poskytnutí letadel volá od začátku války.

MiGy-29 měly vzdušný prostor Slovenska chránit až do dodání amerických stíhaček F-16 v roce 2024, jenže po vypuknutí války na Ukrajině se MiG stal pro Slovensko bezcenným. Nemůže totiž počítat s podporou ruského výrobce a s náhradními díly. Stíhačky tak musí do konce srpna uzemnit. Ministerstvo je chce dát Ukrajině.

"Máme zájem, aby tato letadla směřovala na Ukrajinu, proto je možný i scénář, kdy Slovensko poskytne letadla Ukrajině a od jiné země získá materiál v adekvátní hodnotě, který na svoji obranu potřebuje," řekla pro slovenskou veřejnoprávní televizi mluvčí ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Slovensko MiGy-29 dostalo při dělení Československa. Mělo 10 letounů, pak v rámci deblokace ruského dluhu získalo dalších 14. Novější stroje modernizovalo, starší vyřadilo. V poslední době mělo 11 letuschopných MiGů, přičemž v provozu ale byla jen část. Stejné stroje používá i Ukrajina. Společně s letouny Su-27 tvořily páteř jejího letectva a před válkou jich měla 50.

"Mají jich větší množství, takže ty naše stroje určitě budou umět využít. Kdyby na nic jiného, tak na součástky. Dát je Ukrajině by bylo nejjednodušší, nejpoctivější a nejprospěšnější řešení, protože jestli si někdo myslí, že je dokážeme prodat za těžké peníze, tak je na omylu," řekl pro Deník Čas analytik SFPA Vladimír Tarasovič.

Slovensko si skoro 30 let stará letadla cenní na 300 milionů euro, tedy v přepočtu přes 7 miliard korun. "Všechno, co získáme, se hodí. Jsme svědky mohutného přezbrojování všech aliančních států," dodal pro slovenskou veřejnoprávní televizi bezpečnostní analytik Radovan Bránik.

Slovenský vzdušný prostor bude až do dodání stíhaček F-16 v roce 2024 střežit Česko a Polsko. Krok slovenská opozice vítá, kritizuje ale, že neví podrobnosti o dohodě, například to, jestli budou Slovensko české gripeny hlídat z čáslavské základny, nebo část bude sloužit na Slovensku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od počátku války volal po tom, aby alianční státy buď vyhlásily nad Ukrajinou bezletovou zónu a zabránily tak Rusku k útokům ze vzduchu, nebo aby Ukrajině poskytly letouny, kterými si vzdušnou nadvládu vybojuje sama. Polsko začátkem března informovalo, že je ochotné svoje stroje MiG-29 předat USA s tím, že budou poskytnuty Ukrajině. USA se ale tohoto obchodu zúčastnit nechtěly.

Související obsah

​Ukrajina již obdržela náhradní díly na MiGy od aliančních států, které jí umožnily opravit některé dříve vyřazené stroje, nikdy ale zatím neobdržela rovnou bojeschopná letadla, do kterých by piloti mohli hned naskočit a bojovat s nimi. Objevily se zprávy, že dostala rozebrané letouny SU-25 od Bulharska, které jsou určené k podpoře pozemních vojsk.

Ukrajina volá také po tom, aby dostala moderní západní stíhačky, zejména americké stroje F-16 a F-15. Náčelník štábu amerického letectva Charles Brown 20. července prozradil, že spojenci skutečně takový krok zvažují. Podle webu Newsweek to uvedl na bezpečnostním fóru v Coloradu. Na rozdíl od MiGů by se ale piloti na tyto stroje museli nejprve přeškolit, což trvá i půl roku. Americká Sněmovna už schválila zákon, který výcvik ukrajinských pilotů v USA umožňuje. Vyčlenila na to v přepočtu přes dvě miliardy korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz