Zajímavosti

Tankerů na převoz plynu je nedostatek. Jejich pronájem se prodražuje

Svět se potýká s nedostatkem tankerů na převoz zkapalněného plynu. Hrozba utažení kohoutků na ruských plynovodech a snaha zbavit se závislosti na Rusku donutila státy nakupovat zkapalněný plyn ve velkém. Kvůli zvýšenému zájmu a nedostatku lodí se tak prodlužují čekací doby a ceny za pronájem tankerů rostou o stovky procent.

O tankery momentálně svádí pomyslnou bitvu téměř každý stát. Světová flotila tankerů s různou kapacitou čítá zhruba 500 kusů. Jenže to nestačí. "Je velmi omezena dodávka klíčovým plynovodem Nord Stream 1, který spojuje Rusko s Německem. Místo toho se musí dovážet daleko více plynu ve zkapalněné podobě. Na to svět nebyl připravený a tankerů se nedostává," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

Zima se pomalu blíží a nákup zkapalněného plynu tak spíš připomíná hru Dostihy a sázky. "Světové oceány v tuto chvíli brázdí na 500 tankerů. Co se týká toho, kde skončí, tak to záleží na tom, kdo vícero zaplatí. Z tohohle pohledu Evropa platí vždy více než zbytek světa," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

"Před rokem bylo možné si v rámci ročního pronájmu pronajmout tanker za zhruba milion korun denně. Teď to jsou zhruba tři miliony denně," doplnil Kovanda. Stát, který nemá na přeplacení jiných zájemců, si tak na zkapalněný plyn počká i dlouhé týdny a možná měsíce.

Související obsah

Vláda a polostátní ČEZ jedná i s řadou dodavatelů, aby Česko mělo dodávky jisté. "V tuto chvíli se dokončují tyto velké smlouvy, aby bylo možno poté uzavírat, dá se říct z hodiny na hodinu, dané kontrakty," pokračoval Kříž.

Vláda si nedávno zajistila i pronájem plovoucího LNG terminálu. Ten by měl usnadnit distribuci do Česka. "V průběhu měsíce září vznikne na nizozemském pobřeží," prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ředitel ČEZu Daniel Beneš poté řekl, že společnost začala nakupovat všechny tranzitní trasy z tohoto místa, aby dokázala dostat plyn do České republiky. Jeho pronájem Česko odhadem ročně vyjde na stovky milionů korun.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz