Domácí

Za berle a další zdravotní pomůcky si připlatíte. Navíc hrozí jejich nedostatek

Lidé si už brzy začnou za zdravotní pomůcky doplácet ze svého. A to i za ty, které pojišťovny pacientům doposud hradily ze zdravotního pojištění. Důvod je jednoduchý, zvyšující se ceny zdravotních pomůcek překračují zákonem stanovenou úhradu pojišťoven. Pacienty tak čekají i desetitisícové doplatky.

Tisíce korun navíc za chodítka, desítky tisíc za invalidní vozíky, stokoruny za francouzské berle. Tolik si klidně už brzy Češi připlatí. Výrobcům rekordně stoupají náklady, a tak se tabulkově naprosto vymykají částkám, které mají ze zákona pojišťovny za tyto pomůcky pacientům hradit.

V šoku jsou z toho především vozíčkáři. Těm zdravotní pojišťovny vozíky půjčují, jenže zákon hovoří jasně. Pokud je doplatek při takovém půjčení vyšší než dva tisíce korun, pojišťovna může vozík invalidovi přenechat do jeho vlastnictví. Ten tím ztratí nárok na bezplatnou úhradu servisu po dobu sedmi let. Enormní částky za opravy tak bude platit ze své kapsy.

"Lidi na to nebudou mít peníze," řekl vozíčkář Jiří Tráva. "Řítíme se do problému, o kterém se zatím příliš nemluví a který může být velký," přidal předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Související obsah

Výrobci varují, že se jim produkce zdravotnických potřeb nevyplácí a na trhu budou brzy chybět. Firmy mohou zdražovat podle zákona regulovaně. Kdyby zdražily, tak je pro ně inflace silnějším soupeřem. "V reálu pak nastává situace, že nejsou schopni dodávat zdravotnické pomůcky," uvedl Petr Kotlík z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotních prostředků.

Odborníci se shodují na tom, že řešením je změna zákona. "Tak, aby pro každého pacienta byla alespoň ta základní pomůcka vždy bezplatná," řekl odborník na právo a zdravotnictví Ondřej Dostál. Za měsíc se mají sejít na ministerstvu zdravotnictví u jednoho stolu zástupci pojišťoven, výrobci zdravotních pomůcek s odborníky a celou situaci řešit.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz