Zajímavosti

Známý spisovatel je roky terčem útoků. V jednom ze svých děl vzpomínal na Havla

Spisovatel Salman Rushdie, který po útoku nožem skončil v nemocnici je trnem v oku radikálním muslimům kvůli románu Satanské verše už 33 let. Tehdejší íránský vůdce Ajatolláh Chomejní na jeho hlavu vypsal v roce 1989 odměnu v přepočtu téměř 80 milionů korun. Spisovatel ve svých dílech upozorňuje mimo jiné i na hrozby, které radikální islám a extrémisté můžou představovat pro demokratický svět.

Salman Rushdie je 75letý spisovatel. Pro mnohé geniální autor a kritik extremismu, pro některé muslimy ale satanista, který by měl, kvůli svým názorům, zemřít. "Pokud věříte ve svobodu slova, musíte respektovat i takovou svobodu slova, která se vám nelíbí. Jinak se tomu říká cenzura," uvedl Rushdie.

O cenzuře by spisovatel mohl napsat další knihu. Ta je totiž v některých muslimských zemích uvalena na většinu jeho děl. Jeho román Satanské verše z roku 1988 je pro muslimy znesvěcením islámu.

Rushdie už díky včasným zásahům policie několikrát unikl smrti. Kvůli výhrůžkám ho jeho stálá ochranka dokonce musela nesčetněkrát stěhovat z jednoho přísně utajeného místa, střeženého britskou vládou, na druhé. Například překladatel jeho děl do japonštiny útok nožem v minulosti nepřežil.

Související obsah

"Salman Rushdie je kvůli svým výrokům terčem už celá desetiletí, ale nikdy necouvl ani o milimetr a neustoupil," napsala o autorovi předsedkyně amerického svazu spisovatelů Suzanne Nosselová.

Jeho romány dostaly řadu významných literárních ocenění. V jednom ze svých děl vzpomíná i na Václava Havla, který jej podporoval. Podle mnohých politiků ztělesňuje Salman Rushdie v posledních třech desetiletích svobodu.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz