Zahraničí

Rushdieho stav se po útoku nožem lepší. Odpojili ho od plicní ventilace

Hospitalizovaný autor Satanských veršů Salman Rushdie byl podle informací agentury AP odpojen od plicní ventilace a je schopen mluvit. Stalo se tak den poté, co byl pobodán, když se připravoval na přednášku ve vzdělávacím centru v severní části státu New York.

Rushdie zůstává hospitalizován s vážnými zraněními, ale jeho kolega Aatish Taseer večer tweetoval, že už není na ventilátoru a mluví. Informaci o částečném zlepšení zdravotního stavu podle AP potvrdil bez dalších podrobností i Rushdieho agent Andrew Wylie.

Mezitím Hadi Matara (24), který je obviněný z pátečního útoku v neziskovém vzdělávacím a retreatovém centru Chautauqua Institution, odmítl vinu z pokusu o vraždu a obvinění z napadení, které prokurátor nazval "předem naplánovaným" zločinem.

Související obsah

Soudce nařídil, aby byl podezřelý Matara umístěn do vazby bez možnosti propuštění na kauci. Stalo se tak poté, co okresní prokurátor Jason Schmidt prohlásil, že Matara podnikl kroky, aby Rushdiemu úmyslně ublížil. Opatřil si vstupenku na přednášku a dorazil o den dříve s falešným průkazem totožnosti. "Byl to cílený, nevyprovokovaný a předem naplánovaný útok na pana Rushdieho," řekl Schmidt.

Veřejný obhájce Nathaniel Barone si stěžoval, že úřadům trvalo příliš dlouho, než dostaly Matara před soudce, zatímco ho nechaly připoutaného k lavici v budově státní policie. "Má ústavní právo na předpokládanou nevinu," dodal Barone.

Pětasedmdesátiletý Rushdie při útoku utrpěl poškození jater a má přerušené nervy v paži a oku, řekl v pátek večer Rushdieho agent Wylie. Útok vyvolal ve velké části světa šok a rozhořčení. Lidé naopak pro oceněného autora, který již více než 30 let čelí výhrůžkám smrtí za Satanské verše, nešetřili poctami a chválou.

Autoři, aktivisté a vládní úředníci vyzdvihli Rushdieho odvahu a dlouhodobou obhajobu svobody projevu navzdory rizikům pro jeho vlastní bezpečnost. Spisovatel a dlouholetý přítel Ian McEwan nazval Rushdieho "inspirativním obráncem pronásledovaných spisovatelů a novinářů po celém světě" a herec a autor Kal Penn ho označil jako vzor "pro celou generaci umělců, zejména pro mnoho z nás v jihoasijské diaspoře, vůči nimž projevil neuvěřitelnou vřelost".

Prezident Joe Biden v sobotu v prohlášení uvedl, že on a první dáma Jill Bidenová byli útokem "šokováni a zarmouceni". Rushdieho Satanské verše po své publikaci v roce 1988 vyvolaly výhrůžky smrtí. Rushdieho kniha byla zakázána a spálena v Indii, Pákistánu a dalších zemích, načež íránský ajatolláh Rúholláh Chomejní vydal v roce 1989 fatvu, neboli edikt vyzývající k Rushdieho smrti.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz