Počasí

Nový týden přinese nejvyšší teploty do konce prázdnin, naměříme až 35 °C

Do Česka se vrací tropické teploty. Před čtvrtečním přechodem studené fronty budou nejvyšší odpolední teploty stoupat až k supertropickým hodnotám – bude až 35 °C. Hlavní roli ale bude hrát tzv. pocitová teplota, kterou bude zvyšovat vlhkost vzduchu. Konec týdne přinese ochlazení až o 10 °C a přibývání oblačnosti, srážek a místy musíme počítat i s bouřkami. Podle výhledu počasí do konce srpna to vypadá, že máme před sebou nejteplejší dny do konce prázdnin. Absolutní teplotní rekord na území Česka, tj. 40,4 °C, který padl 20. srpna 2012 v Dobřichovicích, letos nepřekonáme.

Ještě v pondělí během odpoledne musíme místy počítat s deštěm nebo přeháňkami a bouřkami – počasí u nás bude pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu. V pondělí se budou po ránu ojediněle tvořit mlhy. Jinak bude ráno a dopoledne převládat polojasno. Postupně bude docházet k přibývání oblačnosti – odpoledne bude oblačné až polojasné, místy přeháňky, déšť nebo bouřky. Odpolední pocitové teploty budou vyšší než na teploměru – pohybovat se budou od 26 až 31 °C.

Podívejte se na pondělní předpověď počasí: 

Od úterý počasí u nás ovlivní výběžek vyššího tlaku vzduchu. V úterý bude jasno až polojasno, zejména na horách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 28 až 32 °C. Ve středu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 18 až 14 °C, denní teploty 30 až 34 °C.

Ve čtvrtek pozor na bouřky

Ve druhé polovině týdne začne počasí u nás ovlivňovat studená fronta. Opět tak podpoří vznik bouřek. Ve čtvrtek bude jasno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 19 až 15 °C, denní teploty 31 až 35 °C. V pátek bude oblačno až zataženo, na většině území déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 19 až 15 °C, denní teploty 22 až 26 °C, na východě území až 30 °C.

Související obsah

​Ochlazení na víkend

Ochlazení očekáváme na víkend – to sem pronikne chladnější vzduch od severozápadu. V sobotu bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 16 až 12 °C, denní teploty 22 až 26 °C. V neděli bude polojasno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 16 až 12 °C, denní teploty 23 až 27 °C.

Srpnové počasí před 10 lety

Srpnové počasí 2012 bylo dost proměnlivé – srpen startoval sice tropickými teplotami – 2. 8. bylo v Praze-Karlově 35,2 °C, ale poté se ochladilo a 11. srpna nejvyšší odpolední teploty zůstaly na většině území pod 20 °C. Pak se výrazně oteplilo na víkend 18. a 19. srpna a 20. srpen přinesl absolutní teplotní rekord na našem území, v Dobřichovicích bylo 40,4 °C.

Teplotních rekordů padalo hodně – např. v Praze-Libuši bylo 39,6 °C, v Plzni-Bolevci 38 °C, v pražském Klementinu 36,1 °C. Nicméně tato událost nebyla pro náš organismus tak zátěžová, jelikož následující dny šla teplota rychle dolů a vysoké teploty nepanovaly tak dlouho jako např. v letech 2015, 2018 nebo 2019. Před tím byla nejvyšší teplota v Česku zaznamenána 27. 7. 1983 v Uhříněvsi, kde naměřili 40,2 °C.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz