Zajímavosti

Zhýčkaní Češi? Podívejte se, na kolik stupňů vytápí byty v jiných zemích

Zhýčkaní Češi? Podívejte se, na kolik stupňů vytápí byty v jiných zemích
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Diskuze o tom, že by se v českých domácnostech mohlo v zimě vytápět na 18 stupňů, rezonuje společností. Pro mnohé je tato teplota nepředstavitelná a nepřípustná, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je to ale optimální pokojová teplota pro zdravé lidi. Podívejte se, na kolik stupňů jsou zvyklí vytápět občané jiných zemí v Evropě.

Podle nově navrhované legislativy by teplota v případě vyhlášení stavu nouze byla 18 stupňů v obývacích místnostech, maximálně 19 stupňů. Hranice by se mohla měnit podle počtu venkovních zdí.

Zatímco pro některé lidi je vytápění na 18 stupňů nemyslitelné, pro jiné je to optimální teplota. "Jsem Belgičan a žiju v Holandsku i v Česku. V Holandsku se nevytápí víc než na 18 stupňů, neznám rodinu, která by vytápěla na 22 stupňů a víc," řekl redakci TN.cz čtenář.

Podle dat zveřejněných na webu Statista z roku 2018 si většina mladých lidí v Nizozemsku nastavuje teplotu mezi 18 až 21 stupni. Nejvyšší podíl dotázaných (29 %) ale uváděl 20 stupňů.

S ohledem na průměr EU Češi nijak zvlášť zhýčkaní nejsou. Podle Evropské komise totiž průměrná teplota vytápění domácností za celou Evropskou unii přesahuje 22 stupňů. Vzhledem k energetické krizi ale doporučuje vytápění o alespoň jeden až dva stupně snížit. V některých zemích už regulace nějakou dobu existují.

Související obsah

​Například v Itálii je vyhláška, která stanovuje, že teplota v místnostech by neměla překročit 20 stupňů. Povoluje ale odchylku dvou stupňů, Italové tak mohou nejvíc vytápět na 22 stupňů, vysvětluje italský web The Local. Vyhláška navíc zemi rozděluje do šesti zón podle jejich průměrných sezónních teplot.

Ve francouzském zákonu nalezneme dokonce ještě nižší teplotu, a to 19 stupňů. Platí to pro kanceláře, školy i byty. Existují ale výjimky pro nemocnice a další zařízení, kde je poskytována lékařská péče, nebo domácnosti, ve kterých žijí starší lidé a malé děti.

Pak jsou ale země, jejichž zákony neurčují nejvyšší teplotu, ale naopak zaručenou nejnižší teplotu. Například v Moldavsku zákon stanovuje, že nájemníci bytů mají nárok na vytápění alespoň na 18 stupňů. V Rumunsku je rovněž stanovena minimální hranice 18 stupňů pro ložnice a obývací pokoj, ale vyšší teplota pro koupelnu.

Související obsah

​Ve Švédsku sice zákon minimální ani maximální teplotu v bytech nenařizuje, podle doporučení tamních hygienických stanic by ale v zimě neměla klesnout pod 20 stupňů, uvádí realitní portál BostardsPortal.se. Finská developerská společnost VAV zase odkazuje na výzkum, který ukazuje, že většina lidí je spokojená, když je teplota v místnosti lehce nad 21 stupňů. Průměrnému Finovi by se teplota 18 stupňů tedy zřejmě také moc nezamlouvala.

Zdá se, že ani Švýcaři nejsou příliš otužilí. S ohledem na současnou situaci tamní politická reprezentace uvažuje o omezení vytápění na "pouhých" 20 stupňů, píše web SRF.ch. Podle švýcarského úřadu pro veřejné zdraví je optimální teplota v obytných místnostech 20 až 21 stupňů a 18 stupňů v ložnicích.

Evropská komise kvůli hrozbě omezení dodávek plynu zvažuje návrh na vytápění na 19 stupňů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz