Domácí

Na vlastní bydlení si Češi vydělávají nejdéle z EU. Nejhorší je situace v Praze

Češi na vlastní bydlení vydělávají nejdéle z celé Evropské unie. Na koupi potřebují přes 13 ročních platů. Za poslední měsíce výrazně zdražily nájmy, a to o desítky procent. Vláda se před volbami zavázala, že bytovou krizi vyřeší. Koalice sice má plány, co s nedostatkem bytů a vysokými cenami dělat, jenže podle opozice zatím dělá málo. V Česku stále chybí i novela stavebního zákona, která by mohla zrychlit výstavbu.

Vlastní bydlení je v České republice luxusem. Češi si na něj totiž vydělávají nejdéle z celé Evropské unie. Málo bytů, extrémně drahé nájmy, nedostupné hypotéky a chybějící družstevní bydlení. Čechům s Fialovou vládou dochází trpělivost. "Je to všechno dražší a dražší. Lidi nemají kde bydlet," stěžoval si jeden z dotázaných. "Pro mladé je to teď složitá situace," přidal se další.

Řada rodin pak na hypotéku nedosáhne. Polovina jejich příjmů jde totiž na energie a nájem. "Polovina jde na energie a z té druhé poloviny žijeme," řekla Marie Brožovská z Ústí nad Labem, která žije s manželem a dvěma dcerami v pronajatém dvoupokojovém bytě.

Situace s bydlením je ale nejhorší v hlavním městě, kde aktuálně chybí až 30 tisíc bytů. Praha proto chystá výstavbu minimálně 500 městských a družstevních bytů ročně. "Za minulých volebních období nebyly připraveny lokality pro výstavbu, takže v tomto volebním období se lokality připravovaly. Věřím, že v příštím volebním období se už bude stavět," prohlásila radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Související obsah

"Potřebujeme zhruba čtyři až šest tisíc nových bytu ročně. Těch 500 nových bytů úplně nezmění bytovou politiku," dodal ekonom Dominik Stroukal. Vláda připravuje nový zákon o dostupném bydlení. Na trh by mohl dostat i byty v soukromém vlastnictví, které už jsou postavené, ale stále volné.

"Rozhodli jsme se, že ten zákon v tomhle volebním období předložíme a schválíme," řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). "Potřebujeme hledat více stupňů podpor a možností nabídky bydlení. Právě to soukromé bydlení nám mnohdy leží nevyužité," přidala senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Podle opozice je ale současná vláda u moci už tři čtvrtě roku a zatím pouze mluví. Selhala prý hlavně v případě stavebního zákona. "My jsme ho čtyři roky připravovali, ten zákon je dobře připraven. Měl urychlit výstavbu, což by samozřejmě srazilo ceny bydlení a vláda tak nepochopitelně vše odkládá o jeden rok," uvedl místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Související obsah

"Vláda přišla s tou změnou na poslední chvíli, na konci svého mandátu. Přišla s návrhem zákona, který neměl v Poslanecké sněmovně podporu a nová vláda si vzala za úkol ho přepracovat," oponoval místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz