Zajímavosti

Tálibán je u moci už rok. Zavedl právo šaría a své sliby nedodržel

Už rok vládne Afghánistánu Tálibán. Radikální islamisté získali nad zemí kontrolu poté, co z ní Spojené státy začaly stahovat své vojáky. V srpnu vstoupili i do hlavního města Kábulu, kde se ujali moci. Tálibán opakovaně ujišťoval západní svět, že se změnil. Nic takového se ale nestalo. Například v sobotu radikálové střelbou a bitím rozehnali demonstraci žen, které se dožadovaly svobody a vzdělání.

Ozbrojení příslušníci teroristického hnutí Tálibán vstoupili do afghánské metropole Kábulu v neděli 15. srpna 2021. V tu chvíli již obsadili celou zemi a jen málokdo jim kladl odpor. Afghánistán se tak ocitl pod jejich nadvládou, prezident uprchl v helikoptéře a nechal zemi napospas teroristům. Občanům tehdy slíbil, že je vláda ochrání.

"Policie a armáda musí na můj příkaz převzít odpovědnost za bezpečnost všech občanů," řekl před rokem tehdejší afghánský prezident Ašraf Ghaní. Pak propukl chaos a svět mohl jen přihlížet. Když americký prezident Joe Biden stáhnul své vojáky, Talibánci zareagovali nečekaně rychle.

Slíbili, že Tálibán už není jako dřív. Nebudou prý omezovat práva žen a nedovolí teroristům z Al-Káidy, aby se v zemi ukrývali. To vše však byla lež. Mezi Afghánci panovalo zoufalství. Všechno, co posledních 20 letu budovali se rozplynulo. Na letišti v Kábulu panovalo naprosté šílenství. Davy lidí se totiž chtěly rychle dostat ze země.

Související obsah

O pomoc prosili i americké vojáky, kteří odcházeli. Rodiče jim přes ostnatý drát podávali své děti. Svět v čele se Spojenými státy se snažil evakuovat tisíce Afghánců, kteří dostali na Západě azyl. Z Afghánistánu pod vládou Tálibánu se šířil strach z upírání základních práv, násilí, mučení, vraždění a hromadných poprav nepohodlných.

"Chceme spolupracovat se všemi zeměmi na světě. Chceme diplomatické vztahy a vzájemný respekt," tvrdil tehdy mluvčí hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid. Talibánci pak uklidňovali obyvatele. Říkali, že se nikomu nic nestane. Hned první vlnu protestů však rozehnali střelbou.

Krátce poté bylo zavedeno islámské právo šaría. To omezuje práva žen a zakazuje jim pracovat. Dále musí nosit burky. Kamenování a veřejné popravy také pokračovaly. Jeden ze sebevražedných útoků na kábulském letišti měl téměř 200 obětí.

Související obsah

Téměř rok poté, co Talibánci prohlásili, že neukrývají žádné teroristy, přišla zprávo o smrti vůdce Al-Káidy a dřívější pravé ruky Usámy bin Ládina, Ajmána Zavahrího. "Nedovolíme, aby se z Afghánistánu stalo semeniště teroristů. Tato operace je jasnou ukázkou toho, že můžeme a vždy budeme plnit to, co jsme slíbili," prohlásil americký prezident Joe Biden.

Jednoho z nejhledanějších islámských radikálů zneškodnil v Afghánistánu americký dron. Zavahrí byl strůjcem několika teroristických útoků. Jedním z nich byl i ten z 11. září 2001.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz