Domácí

Podání žádosti o příspěvek na dítě provázejí problémy. Aplikace má výpadky

Dva týdny před začátkem školního roku se mohou lidé přihlásit o mimořádný příspěvek na dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí spustilo příjem žádostí o jednorázovou pětitisícovou dávku. Rodinám, které už dávku na výchovu dítěte pobírají, přijdou peníze automaticky.

Úderem půlnoci začalo v pondělí v Česku přihlašování o jednorázový příspěvek na dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí za tímto účelem spustilo nový internetový portál Jenda. Na něm mohou domácnosti žádat o 5 000 korun na každé dítě, které vychovávají.

Přihlašování ale není zcela bez problémů. Zájemci, kteří se hlásí skrze elektronickou přihlášku, se mohou setkat se zpomalením, či dokonce s výpadky aplikace. Ministerstvo na odstranění problémů pracuje. Zároveň také uvedlo, že už přijalo desetitisíce žádostí.

Nárok na pomoc mají rodiny s dětmi narozenými mezi 2. srpnem 2004 a 31. prosincem 2022. Podmínkou je také to, aby hrubý příjem domácnosti nepřesáhl za minulý rok jeden milion korun. Při žádání o příspěvek nemusí lidé dokládat příjmy, ministerstvo si tuto informaci ověří samo.

Související obsah

​O příspěvek se mohou přihlásit kromě biologických rodičů také adoptivní rodiče, pěstouni či zákonní zástupci, kterým bylo dítě svěřeno do péče. Při přihlašování je nutné uvést rodné číslo dítěte a také jméno partnera, s nímž žadatel dítě vychovává.

Způsobů, jakými se lidé mohou přihlásit o dávku, je několik. V první řadě se mohou zaregistrovat na portálu Jenda s pomocí elektronické identity, tedy například prostřednictvím služeb Bank ID, NIA ID, Moje ID nebo skrze datovou schránku. Podle očekávání ministerstva by měly peníze dorazit do 30 dní po podání žádosti.

Související obsah

​Druhou možností je návštěva vybraných Czech Pointů, kde o příspěvek mohou lidé zažádat osobně. Czech Pointy, na kterých se lze přihlásit, se nacházejí na obecních, městských a krajských úřadech. Tam stačí pouze předložit občanský průkaz. Od 1. října bude možné žádat o příspěvek také na Czech Pointech na poštách.

Výjimkou jsou domácnosti, které příspěvek na dítě dlouhodobě pobírají. Tyto rodiny se registrovat nemusí, pětitisícová dávka jim přichází automaticky s obvyklou sociální dávkou v normálním termínu vyplácení příspěvků. Tento termín si určují úřady práce, některé z nich už příspěvky stihly rozeslat.

Žádosti o příspěvek na dítě se věnovalo také vysílání TN Live:

​Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se vyjadřuje k problémům s podáním žádosti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz