Zahraničí

Rushdie je pořád v kritickém stavu. Může si za to sám, vzkázal Teherán

Rushdie je pořád v kritickém stavu. Může si za to sám, vzkázal Teherán
Salman Rushdie | Zdroj: Profimedia

Autor Satanských veršů Salman Rushdie je stále v kritickém stavu. Oznámil to jeho syn. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání prohlásil, že za útok si může Rushdie sám.

"Ačkoli jeho zranění jsou vážná, udržel si svůj divoký a vzdorný smysl pro humor," uvedl v prohlášení spisovatelův syn Zafar Rushdie. Zdůraznil také, že jeho otec zůstává v kritickém stavu, upozornil portál The Hollywood Reporter. Podle nedělních informací už ale mohl být aspoň odpojený od plicní ventilace.

K pátečnímu útoku na Rushdieho se vyjádřil i mluvčí íránského ministerstva zahraničí. Na spisovatelovu hlavu vypsal tehdejší íránský vůdce ajatolláh Chomejní už v roce 1989 odměnu v přepočtu téměř 80 milionů korun. Podle informací portálu Vice News byl údajný atentátník Hadi Matar v kontaktu s íránskými revolučními gardami.

Související obsah

Írán ale jakýkoli podíl na útoku odmítá. "Ohledně útoku na Salmana Rushdieho v USA si myslíme, že si vinu a obvinění nezaslouží nikdo jiný než on a jeho příznivci," prohlásil podle deníku The Guardian na pondělní tiskové konferenci Kanání. "Nikdo nemá právo obviňovat Írán," doplnil.

Matar je obviněný z toho, že Rushdieho v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution v New Yorku několikrát bodl. Spisovatel po útoku nejspíš přijde o oko. Soudce Matara poslal do vazby bez možnosti propuštění na kauci. Podezřelý 24letý muž ale obvinění z pokusu o vraždu a napadení odmítá.

Rushdieho už mohli odpojit z plicní ventilace:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz