Počasí

Přes část Česka se přehnaly silné bouřky. Lidé bojovali zejména s přívaly vody

Silné bouřky doprovázené vydatnými dešti se v pondělí v noci přehnaly přes část Česka. Nejvíce podle meteorologů napršelo v severozápadních Čechách a na pomezí Čech a Moravy. Celkem 64 milimetrů srážek mělo spadnout v Mimoni, 60 milimetrů pak v nedaleké České Lípě.

Výstraha před silnými bouřkami platila od pondělního poledne do 21:00 pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Ústecký kraj, Vysočinu a část Plzeňského, Libereckého a Jihomoravského kraje (Boskovice, Ivančice, Moravský Krumlov, Rosice, Tišnov, Znojmo).

Do úterní půlnoci pak bylo vydáno varování pro Královéhradecký a Pardubický kraj a část Libereckého a Olomouckého kraje, kde meteorologové očekávali ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami od 20 do 40 milimetrů i menšími kroupami. Nakonec však ČHMÚ výstrahu zrušil o něco dřív.

Bouřky přinesly přívalové deště

Výraznější bouřky doprovázené přívalovými srážkami a v menší míře i kroupami a nárazy větru postupovaly k severovýchodu. Bouřková aktivita zvolna ustávala během večera.

V tom okamžiku už měli meteorologové posbíraná data o srážkových úhrnech za uplynulých 12 hodin. "Prozatím nejvíc napršelo v severozápadních Čechách a na pomezí Čech a Moravy. Na Českolipsku spadlo nejvíce srážek díky kombinaci bouřek a deště, konkrétně 64 milimetrů v Mimoni a 60 milimetrů v České Lípě. Nejintenzivnější přívalový déšť byl nejspíš na Svitavsku, v Hradci nad Svitavou zaznamenali 35 milimetrů za 30 minut," uvedl ČHMÚ v pondělí kolem sedmé hodiny večerní.

Lokálně meteorologové zaznamenali vydatné deště ale i jinde. "Například stanice Mašťov na Podbořansku zaznamenala za 40 minut přes 30 mm srážek," informoval dále Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

Související obsah

Na mnoha místech v pondělí současně Čechy potrápily tropické teploty. Nejtepleji bylo v Bojkovicích 32,7 °C, v plzeňské městské části Bolevec 32,6 °C a ve Strážnici 32,1 °C.

Výstraha před požáry

V platnosti je až do odvolání také výstraha před požáry pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Jihomoravský a Ústecký kraj a část Královéhradeckého (Hořice, Hradec Králové, Jičín, Nový Bydžov), Pardubického (Holice, Pardubice, Přelouč), Olomouckého (Hranice, Konice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Prostějov, Přerov, Šternberk, Uničov), Zlínského (Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Kroměříž, Luhačovice, Otrokovice, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Zlín) a Libereckého kraje (Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Turnov, Železný Brod, Česká Lípa, Nový Bor).

"Je nutné nerozdělávat oheň v přírodě, a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Lidé se musí řídit místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Dbát na úsporné hospodaření s vodou," upozornili experti.

Výstraha:

Varování před požáry Zdroj: ČHMÚ

Podívejte se na předpověď počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz