Zahraničí

Úřady zjišťují, co stojí za obřím úhynem ryb v Odře. Poláci nabízejí miliony

Po masovém úhynu ryb v Odře se ve vodě zatím nenašly žádné toxické látky. Německé ani polské úřady tak stále nevědí, co mohlo ekologickou katastrofu způsobit. Polské ministerstvo vnitra už nabídlo odměnu, která přesahuje pět milionů korun, tomu, kdo má nějaké informace k objasnění případu.

Německo a Polsko zasáhla ekologická katastrofa nedozírných rozměrů. Odra byla domovem minimálně 40 druhů sladkovodních ryb, tuny jich teď z neznámých důvodů uhynuly.

"Máme co dočinění s nevídanou přírodní katastrofou, zaznamenali jsme masivní úhyn ryb. Nevíme, do jaké míry byl ekosystém zasažený a jak dlouho bude trvat, než se zotaví. Budou to měsíce nebo roky," informovala ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová.

Experti z řeky odebrali 150 různých vzorků, ale ani jeden z nich neprokázal přítomnost jakékoliv škodlivé látky. Příčina tak i nadále zůstává záhadou. Dalších 300 vzorků putuje do zahraničních laboratoří kvůli dalšímu zkoumání. Vyloučena ale není ani varianta, že se v řece nic škodlivého nenachází a že na vině jsou klimatické změny.

Související obsah

"Už tu rybařím 40 let a nikdy jsem nic takového nezažil, nic takových rozměrů. Mám z toho husí kůži, když vidím, kolik mrtvých ryb v Odře je," uvedl rybář Helmut Zahn. Někteří rybáři k Odře chodili pro radost, jiní jsou ale na příjmech z ryb závislí a jejich úhyn pro ně může být likvidační.

"Samozřejmě to ovlivní místní rybáře, některé dokonce existenčně. Rozsah důsledků bude jasný ale až za několik let," sdělila správkyně oblasti Karina Doerková. Řeka Odra pramení v Česku, tuny mrtvých ryb se ale našly až stovky kilometrů od našich hranic. Konkrétně na polsko-německé hranici kousek před místem, kde řeka ústí do Baltského moře.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz