Domácí

Excelentní pilot a veselý kluk. Vzpomínky na letce, který zemřel při nehodě

Pilot, který v neděli zahynul při nehodě historického letadla v Chebu, byl podle kolegů zkušený letec. Létal s dopravním boeingem i armádní stíhačkou. Sám dokonce piloty školil.

Historický letoun z druhé světové války Hawker Hurricane letěl do zatáčky a ztrácel výšku. Dopadl těsně vedle rodinného domu a hloučku lidí. V troskách zemřel zkušený pilot Petr Pačes. Pilot, který už ve 14 letech létal s větroni, poté sloužil u armády a od roku 2005 létal s Boeingem 737.

"Měl obrovský dar předávat své dlouholeté zkušenosti mladším pilotům. Je to obrovská ztráta pro nás a celé české letectví," řekl kapitán letecké společnosti Smartwings Tomáš Nevole. 

Pilot pracoval také jako letecký instruktor v Aeroklubu v Roudnici nad Labem. I tam na něj kolegové vzpomínají jako na velmi zkušeného letce. "Usměvavý, veselý kluk, vždycky, co bylo potřeba, poradil. Takže s ním byla vždycky sranda. Škoda ho. Na druhou stranu pro pilota to je asi ta nejhezčí smrt," uvedl Pačesův kolega Igor.

Související obsah

"Petra znám od klukovských let a ostatně, byl jsem i jeho instruktor, který mu dělal civilní papíry po odchodu z armády a v podstatě se dá říct, že Petr nás všechny v Aeroklubu předčil svojí v podstatě pilotáží, protože byl excelentní pilot," prohlásil prezident Aeroklubu České republiky Vlastimil Dvořák.

Jeho poslední fotku před vystoupením v pondělí zveřejnil i majitel letadla Ivo Lukačovič. Zřícený stroj z roku 1943 byl posledním letuschopným kusem na světě. Po druhé světové válce Huriccane do roku 1947 sloužil v Palestině. O 36 let později ho objevili fanoušci letectví a dali dohromady. Loni poprvé přistál na letišti Točná. Teď je prý nenávratně zničen. Co se v neděli stalo, zjišťuje policie i letečtí experti.

"Nedošlo k žádné ztrátě ovladatelnosti, co se týká prvků řízení, co jsme ohledali na těch troskách, tak můžeme říct, že bylo v pořádku," prozradil vedoucí letového oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Josef Bejdák. Vyšetřování prý ale potrvá minimálně půl roku.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz